Goście z Europy w PSP 2

Goście z Europy w PSP 2
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Wszyscy przybyli goście to partnerzy z projektu ,,Powróćmy do korzeni. Tradycja i obyczaje połączą nas”, realizowanego od września 2011 roku. W drugim roku jego realizacji uczniowie zajmują się pracą ludzi i jej wytworami. Poznają typowe dla danego kraju zajęcia dawnych jego mieszkańców. Badają w wpływ przyrody na życie ludzi.

Gości przybywających do PSP nr 2 powitał przed szkolą szpaler uczniów z flagami narodowymi. Dzieci przygotowały także okrzyki powitalne w narodowych językach. Następnie rozpoczęło się zwiedzanie placówki. W jego trakcie nauczyciele i uczniowie z Europy otrzymali przygotowane przez polskie dzieci drobne upominki. Duże wrażenie zrobiła na gościach hala sportowa i piękne prace plastyczne dzieci wyeksponowane na korytarzach.

Na spotkanie z uczestnikami programu Comenius przybył także dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Radomiu Leszek Pożyczka. Ważnym elementem wizyty było spotkanie uczniów z Łotwy i Słowacji z uczniami PSP nr 2. Rozmowa dotyczyła zajęć lekcyjnych, nauczycieli, organizacji szkoły. Potem goście rozeszli się do klas i prowadzili zajęcia z polskimi dziećmi. Uczyli je piosenek, tańców opowiadali o swoich krajach.

Uczniowie PSP nr 2 przygotowali dla swoich gości program artystyczny. Uczniowie klas V i VI zatańczyli poloneza, a maluchy z zerówki kujawiaka. Szkolny chór zaśpiewał ludowe piosenki państw partnerskich. Ponadto goście obejrzeli scenkę rodzajową pokazującą kiszenie kapusty, robienie masła, darcie pierza, przędzenie wełny. Widzowie mogli zobaczyć wypożyczone z Muzeum Wsi Radomskiej narzędzia do prac domowych.

Popołudniu nauczyciele i uczniowie z Europy wzięli udział w lekcji muzealnej. Samodzielnie piekli chleb, robili masło, sznurek, gliniane garnki. Dzień zakończyło zwiedzanie Radomia.

red. A.J.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy