Kiedy najlepiej do przedszkla?

Kiedy najlepiej do przedszkla?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Opinie specjalistów w tym temacie są wyjątkowo jednoznaczne – przedszkole jest dobre. Pozytywnie wpływa na rozwój malucha, uczy samodzielności i funkcjonowania w grupie, zmniejsza stres przed pójściem do szkoły, czyli generalnie bawi, uczy i rozwija. Do 5 roku życia dziecko rozwija się bardzo intensywnie, to właśnie wtedy ujawniają się jego predyspozycje i talenty. W przedszkolu dzięki licznym zajęciom dodatkowym dzieci mają możliwość rozbudzać i kształtować swoje umiejętności.

Co zatem mają zrobić rodzice, którzy są w komfortowej sytuacji i nie mają konieczności posyłania dziecka do przedszkola, ponieważ opieka nad maluchem jest zapewniona – jedno z rodziców nie pracuje, o pomoc mogą poprosić babcię lub ciocię? Jak rozpoznać czy nasza pociecha jest już gotowa, aby rozpocząć nowy etap życia?

Przede wszystkim niezbędna jest obserwacja, to rodzice najlepiej wiedzą, czy dziecko nie boi się kontaktów z rówieśnikami, dobrze czuje się w towarzystwie innych i potrafi współpracować. Niestety często zdarza się, że dzieci, które w pierwszym okresie życia przebywały w domu tylko z osobą dorosłą, mają później problemy z adaptacją wśród rówieśników. Praktyka pokazuje jednak, że są to chwilowe trudności i przed końcem września większość maluchów zaczyna czuć się świetnie w roli przedszkolaka.

Bardzo istotną rolę odgrywa również samodzielność dziecka. Przed rozpoczęciem nowego etapu nasza pociecha powinna opanować podstawowe czynności, które ułatwiają funkcjonowanie w grupie, przede wszystkim chodzi tutaj o: samodzielne korzystanie z toalety, spożywanie posiłków, ubieranie się i komunikowanie o własnych potrzebach. Rodzice, którzy sceptycznie podchodzą do tego tematu i uważają, że ich dziecko nie jest jeszcze na tyle przygotowane, mimo wszystko powinni zaryzykować i zapisać dziecko do przedszkola. Jak pokazuje życie większość maluchów, które rozpoczęły naukę w przedszkolu i na początku miały problemy z samodzielnością, poprzez kontakt z rówieśnikami i obserwację szybko nadganiają zaległości.

Pobyt w przedszkolu bardzo korzystnie wpływa na rozwój wszystkich umiejętności dziecka, dlatego warto, aby zaczęło ono tam uczęszczać jak najwcześniej. Największe problemy z racji wieku w tym temacie są z 3-latkami i niekiedy ich start w roli przedszkolaka musi być opóźniony o rok. Warto jednak, aby dzieci rodziców, którzy mogą sobie pozwolić na pozostanie z maluchem w domu, także spróbowały odnaleźć się w środowisku rówieśników, bowiem korzystnie wpływa to na ich rozwój i pozwala kolekcjonować piękne wspomnienia na przyszłość.

A.J.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy