Ile kosztuje przedszkole?

Ile kosztuje przedszkole?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” w prawie 40 procentach gmin wzrosną opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu. Sondę przeprowadzono w 98 gminach, średnio koszty mogą wzrosnąć nawet o 80 zł. Taka sytuacja ma wynikać z braku subwencji oświatowych oraz rosnących kosztów utrzymania przedszkoli.

- Nic nie wiemy, o żadnych podwyżkach i to nie my je ustalamy. Jeżeli miałyby zostać wprowadzone myślę, że już dawno bylibyśmy o nich poinformowani i podalibyśmy tę informację rodzicom – mówi Danuta Maciejczyk z Publicznego Przedszkola nr 12.

 - Na dzień dzisiejszy nie widzę, żadnych przesłanek, aby opłaty za przedszkola miały wzrosnąć. Te stawki, które zostały ustalone przeszło rok temu są odpowiednie i na razie nie ulegną zmianie – wyjaśnia wiceprezydent Ryszard Fałek.

Przedszkola finansowane są z budżetu gminy i kieszeni rodziców. W ramach realizowania podstawy programowej dzieci za darmo przebywają w placówce 5 godzin (od godz. 8 do 13). Za każdą następną, rozpoczętą godzinę rodzice muszą dopłacić – 3, 30 zł. Najczęściej maluchy przebywają w przedszkolu w godzinach pracy ich opiekunów, czyli do godziny 15–16.

Rodzice są również zobowiązani do pokrycia opłaty za wyżywienie dziecka w przedszkolu, radomskie stawki za posiłek to około 7–8 zł. Licząc średnią stawkę miesięczną za 20-dniowy pobyt dziecka w przedszkolu, codziennie od godz. 8 do 15 wychodzi: opłata za wyżywienie - 140,00 zł plus "nadgodziny" - 132 zł. Razem: 272  zł.Aleksandra Jabłonka (a.jablonka.cozadzien@op.pl) /fot. Łukasz Stańczuk

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy