Zostań archeologiem!

Zostań archeologiem!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Młodzi pasjonaci archeologii będą mieli unikatową możliwość zasmakowania prawdziwych wykopalisk pod okiem naukowców. W lipcu w Radomiu  działać będzie Letnia Szkoła Archeologii – informują historyk dr Dariusz Kupisz i archeolog dr Maciej Trzeciecki.To wspólne przedsięwzięcie Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Archeolodzy z Instytutu, którzy od kilku lat prowadzą badania w mieście, proponują radomskiej młodzieży zainteresowanej historią, atrakcyjną formę spędzenia wakacji. Uczestnicy Radomskiej Letniej Szkoły Archeologii przez dwa tygodnie będą uczestniczyć w pracach wykopaliskowych na grodzisku „Piotrówka”. Pod okiem wykwalifikowanych archeologów, wezmą w ręce specjalistyczne narzędzia i w głębi ziemi poszukiwać będą śladów przeszłości.

Dodatkowymi atrakcjami będą warsztaty tematyczne prowadzone przez archeologów z IAE PAN, przybliżające najnowsze techniki badań i najciekawsze odkrycia archeologiczne ostatnich lat. Jest to propozycja skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Warto już teraz rezerwować czas, bowiem liczba miejsc jest ograniczona, udział w Letniej Szkole weźmie 20 osób. Zajęcia odbywać się będą od 16 do 27 lipca w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Kościuszki 5b oraz na stanowisku archeologicznym „Piotrówka”.

Do szkół zostaną rozesłane ankiety/zgłoszenia, a uczniowie chętni do udziału w Letniej Szkole Archeologii będą musieli uzyskać potwierdzenie przez nauczyciela faktu osiągania bardzo dobrych lub dobrych wyników nauczania z przedmiotu historia. Zgłoszenia będą przyjmowane do 22 czerwca w pok. 263 Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu, ul. Stefana Żeromskiego 53 (tel. 48 36 20 952).

W przypadku zainteresowania przekraczającego liczbę miejsc, organizatorzy zastrzegają sobie możliwość przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. O zakwalifikowaniu do udziału w zajęciach uczestnicy zostaną poinformowani telefonicznie lub pocztą elektroniczną do 5 lipca.

Warto wspomnieć, że Miasto Radom i Polska Akademia Nauk od kilku lat współpracują w zakresie  badań naukowych nad początkami i wczesną historią Radomia. Prace te stanowią wstępny etap do utworzenia w Radomiu parku kulturowego – skansenu archeologicznego, planowanego na tym obszarze. Park Kulturowy „Stary Radom” ma powstać w granicach ulic Dębowej, Garbarskiej, Okulickiego i Maratońskiej. Będzie to nie tylko kolejny, zwyczajny park miejski, ale także skansen archeologiczny ukazujący początki Radomia, w którym mają być zrekonstruowane obiekty archeologiczne i częściowo odtworzony pierwotny wygląd grodziska Piotrówka.
Jak podkreślają archeolodzy, radomska Piotrówka to wspaniale zachowany zespół wczesnomiejski w okresie narodzin. Grodzisko istniało i prosperowało jako ważny ośrodek administracyjny i handlowy jeszcze zanim powstało Państwo Polskie. Takich miejsc jest w kraju zaledwie kilka, Radom jest pod tym względem tak samo wyjątkowy i fascynujący, jak np. Poznań, Biskupin czy Gniezno.

Źródło: UM Radom

red. A.J.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/piotrowka01.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96