Zabrzmiał już pierwszy dzwonek

Zabrzmiał już pierwszy dzwonek
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Wakacje dobiegły końca, ale lato jeszcze trwa. W Radomiu ponad 37 tys. dzieci i młodzieży rozpoczyna nowy rok nauki. W tym na uczniów czeka kilka poważnych zmian, m .in w sposobie żywienia w szkołach.

Uroczystości inaugurujące nowy rok szkolny 2015/2016 odbyły się w 95 samorządowych placówkach. Prezydent Radomia Radosław Witkowski wziął udział w dwóch spotkaniach inauguracyjnych  w IV Liceum Ogólnokształcących im. Tytusa Chałubińskiego – szkole, która w tym roku obchodzi jubileusz 110-lecia istnienia i w Publicznym Gimnazjum nr 6 przy ul. Sadkowskiej, do której uczęszczał jako  uczeń szkoły podstawowej. -  Spędziłem w tej szkole osiem wspaniałych lat. Życzę wam, abyście także zabrali w tego miejsca jak najpiękniejsze wspomnienia - mówił prezydent do gimnazjalistów.

U progu nowego roku szkolnego prezydent złożył uczniom z całego miasta życzenia jak najlepszych wyników w nauce, a także sukcesów sportowych oraz jak najwyższych miejsc na olimpiadach i konkursach przedmiotowych. – Życzę wam także udanego życia towarzyskiego, które jest nieodłącznym elementem szkolnej codzienności – dodał.

Zdrowe odżywianie i sport


Minister Zdrowia wiosną tego roku ustanowił przepisy dotyczące prawidłowego i zdrowego żywienia dzieci w szkołach. Dyrektorzy przed rozpoczęciem roku szkolnego przygotowują warunki do ich spełnienia. – Chodzi przede wszystkim o zdrową żywność w sklepikach szkolnych. To zapis ustawowy Ministra Zdrowia, ale do tego zapisu sporządzono rozporządzenie wykonawcze, które mówi jakiego rodzaju żywności nie mogą oferować sklepiki szkolne – mówił wiceprezydent Karol Semik.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2015-2016Natomiast w szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych staną dystrybutory z wodą. Dystrybutory ufundowały Wodociągi Miejskie, które na wyposażenie szkół przeznaczyły 76 tys. zł. Jak zapewnia wiceprezydent Semik dostęp do wody pitnej będzie również zapewniony w szkołach ponadgimnazjalnych. Dostęp do  bezpłatnej wody pitnej ma spowodować zmniejszenie zainteresowania niezdrowymi napojami.  Działania ministra w sprawie zdrowego odżywiania w placówkach oświatowych mają zostać poparte dodatkowym działaniem. Samorząd chce nadzorować  nadzór nad realizacją godzin wychowania fizycznego. – Parametry, które składają się na zdrowie młodego człowieka, to nie tylko zdrowe odżywianie, ale także spełnienia ruchowego. Celem wychowania fizycznego jest nabycie takich cech, które pozwalają mu po ukończeniu szkoły realizować swój wolny czas z potrzebą ruchu. Dyrektorzy, z którymi odbywałem naradę w tym tygodniu są zobowiązani do sprawowania nadzoru nad realizacją zajęć wychowania fizycznego – mówił wiceprezydent Semik.

Podsumowanie wyników nauczania


Po zakończeniu roku szkolnego 2014/2015 przyszedł czas na podsumowanie i analizę wyników sprawdzianu 6-klasistów, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego. Niestety okazuje się, że wyniki osiągane przez szkoły radomskie z tych egzaminów są niższe niż na Mazowszu. Największym problemem jest wiedza z matematyki, a właściwie umiejętność jej stosowania.  – Ten element jest zadaniem dla dyrektorów szkół, aby po pierwsze zdiagnozowali stan w szkołach oraz aby przygotowali taką ofertę programów naprawczych, aby te wyniki były wyższe, również w szkołach zawodowych – wyjaśniał wiceprezydent.

W czerwcu rozpoczęto także działanie klastra edukacji zawodowej. Jest to współpraca pomiędzy szkołami zawodowymi, pracodawcami i uczelniami wyższymi.

Poważnym problem, który co roku się pojawia to zwolnienia nauczycieli, których jednak odchodzi bardzo dużo. Wstępnie ze szkół miało odejść 88 osób, z czego 38 miało odejść na emeryturę. –  Udało nam się uratować 22 etaty. – Wszystko dzięki temu, że wzrosła liczba oddziałów w szkołach, zmniejszyła się liczebność oddziałów decyzją pana prezydenta i powstały klasy integracyjne – mówiła dyrektor Anna Ostrowska.

W oddziałach 1-3 dzieci w klasie będzie 25, w klasach 4-6 i gimnazjum od 26 do 30, a w klasach ponadgimnazjalnych od 28 do 32.


Katarzyna Skowron/ fot. JK

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Najczęściej czytane

Polecamy