Uczniowie ZSO nr 4 posprzątali grobowiec Prospera Jarzyńskiego

Uczniowie ZSO nr 4 posprzątali grobowiec Prospera Jarzyńskiego
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 z oddziałami sportowymi w Radomiu już od kilku lat sprawuje opiekę nad grobem Prospera Jarzyńskiego. W tym roku także kilkoro licealistów wraz z jednym z opiekunów Samorządu Uczniowskiego udało się na radomską nekropolię przy ulicy Limanowskiego, aby przeprowadzić prace porządkowe przy grobowcu.
[gallery id=165 los=1]

Prosper Jarzyński - znany i cieszący się dużym autorytetem działacz społeczny, patriota i profesor matematyki wywalczył w 1905 roku powołanie do życia 7 - klasowej Szkoły Handlowej Miejskiej, w której objął na 20 lat stanowisko dyrektora. Stworzył szkołę, która oficjalnie dając przygotowanie zawodowe, jednocześnie miała bardzo rozbudowany program przedmiotów ogólnokształcących, co skutecznie poszerzało horyzonty intelektualne jej uczniów i nareszcie umożliwiło im uczenie się po polsku. Tak oto z potopu rusyfikacji wyłoniła się pierwsza w Radomiu polska szkoła średnia - popularna "Handlówka".

red. A.J.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Ostatnio komentowane

Trasa N-S. Złożona oferta jest za droga

~ Jaki ten PiS jest niedobry,jaki kaczy! 1-Przyznał na dziecko 500 złotych przez co zlikwidował w 80% biedę w Polsce. 2-Przywrócił wiek emerytalny dla kobiet od 60 lat dla mężczyzn od 65 lat. 3-Podniósł płacę minimalną do kwoty 2100 złotych. 4-Podniósł minimalną stawkę godzinową do kwoty 13 zł. 50 gr. 5-Podniósł emeryturę minimalną do kwoty 1000 złotych. 6-Praktycznie zlikwidował bezrobocie,które obecnie jest na poziomie około 6,5% 7-Przyznał też darmowe leki dla seniorów w pewnym wieku. 8-Buduje mieszkania dla obywateli z bonifikatą w systemie „mieszkanie plus” 9-Od stycznia 2018 r. kwota wolna od podatku 8 tys. złotych-nie dla każdego. 10-Przytrzasnął paragrafami lepkie łapki oszustom od Vat-u przez co budżet Polski zyskał około 30 miliardów złotych. a)Mafii paliwowej. b)Mafii tytoniowej i papierosowej. c)Mafii alkoholowej. 11-Rozpędził gospodarkę aż do wrzenia! a)Teraz zapewne znany schładzacz koniunktury czeka w blokach startowych z pełną konewką wody. Zreformował: I-Wymiar Sprawiedliwości,którego domagali się wyborcy w 80% według sondaży. II-Zamierza wszcząć postępowanie roszczeniowe w sprawie reparacji wojennych wobec naszego Zachodniego sąsiada jak i mam nadzieję sąsiada Wschodniego. III-Chce przyznać 500+ emerytom. Ja już nie mogę biorę szturmówkę Unijną i maszeruję na Nowogrodzką. Czy panie ubrane na czarno z parasolką oraz organizacja na trzy duże litery mnie wesprą ?

Polecamy