„Peregrinus – Władca Serc” w "Konarskim"

„Peregrinus – Władca Serc” w
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.


W ramach comiesięcznych spotkań pt. „Włącz Integrację” w X Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Konarskiego odbył się spektakl pt. „Peregrinus – Władca Serc”. Przedstawienie w sposób symboliczny – za pomocą pantomimy, tańca, obrazów i muzyki ukazuje emocje jakie przeżywa matka, której dziecko przychodzi na świat z niepełnosprawnością.

Jego autorką jest Tatiana Kaplińska, kierowniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej „Do Celu”, a prywatnie mama chłopca z zespołem Downa. - Scenariusz do tej historii napisało samo życie, ponieważ jest on oparty na moich własnych przeżyciach. Mogliśmy oglądać poinformowanie o diagnozie przez lekarzy, z użyciem słów, których z pewnością nikt nie chce usłyszeć, gdy urodzi się dziecko: „Wie pani, to jest mongolskie dziecko, ma zespół Downa, na resztę wad poczekamy” - mówiła do uczniów Kaplińska. - Chciałabym, abyście, jako młodzi ludzie wrażliwi na potrzeby osób z niepełnosprawnością, stali się ich ambasadorami i zmieniali postawy innych na lepsze.

W spektaklu występują uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta pod kierownictwem nauczycielki Agnieszki Gierwatowskiej. Dotychczas był on wystawiany w kilku radomskich szkołach, a nawet w Sejmie.

Dotychczas „Konarski” organizował spotkania „Włącz integrację” z młodymi osobami z niepełnosprawnością, które realizują swoje ciekawe pasje. - Przy okazji Dnia Dziecka i niedawnego Dnia Matki postanowiliśmy wraz z naszą młodzieżą zmierzyć się z bardziej wymagającym tematem, dotyczącym niezwykle trudnych emocji. Nasi uczniowie są jednak pełni empatii, wrażliwości i tolerancji, co udowadniają wielokrotnie każdego dnia ucząc się razem ze swoimi niepełnosprawnymi kolegami – wyjaśniają Wiktor Karoń, dyrektor X LO i Paweł Borowiecki, jeżdżący na wózku pedagog ze Stowarzyszenia Nowe Perspektywy.


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy