Niepodległościowy rajd w VIII LO

Niepodległościowy rajd w VIII LO
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Młodzież z „Sobieszczaka” uczciła Święto Niepodległości powracając do "źródeł".

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Klubu Turystyczno- Krajoznawczego, uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Radomiu postanowili uczcić Święto Niepodległości inaczej niż dotychczas. W miejsce tradycyjnej akademii zorganizowany został Marsz Niepodległości Szlakiem Walk Legionów Józefa Piłsudskiego na Ziemi Radomskiej.

[gallery id=181 los=1]

Pięćdziesięcioro licealistów przemierzało szlak, nie bacząc na deszcz i mgłę. Odwiedzili miejsca bitew z października 1914 roku - Brzustów, Anielin, Laski, Żytkowice. Z zainteresowaniem słuchano relacji z przebiegu walk przygotowanych przez uczniów min. członków Związku Strzeleckiego oraz nauczycieli historii.

Na grobach legionistów i pomnikach upamiętniających wydarzenia sprzed prawie 100 lat zapalono znicze i złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Na zakończenie przeprowadzono konkurs z zakresu wiedzy na temat legionów Józefa Pilsudskiego i ich udziału w walkach na Ziemi Radomskiej. Warto nadmienić, że marsz przebiegał ze względu na uczestnictwo klas sportowych i turystycznych bardzo sprawnie. 10-kilometrową trasę młodzież pokonała w dwie godziny.


red. A.J.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy