"Kochanowski" uczcił setne urodziny

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

 

Uroczysta gala odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych, sala wypełniona była po brzegi. Wśród obecnych byli przedstawiciele władz radomskich, duchowieństwa, politycy, nauczyciele szkoły, jej absolwenci i uczniowie. Jednym z najbardziej wzruszających momentów podczas witania przybyłych gości była owacja na stojąco dla doktora Stanisława Banaszkiewicza, wieloletniego nauczyciela chemii w „Kochanowskim”, który wykształcił ponad 400 olimpijczyków, co stanowi absolutny rekord Polski.

Gości przywitał obecny dyrektor szkoły, absolwent "Kochanowszczaka”  Romuald Lis.

– Kiedy zdawałem maturę, nawet nie przypuszczałem, że to mnie przypadnie ten zaszczyt pożegnać w VI LO stare stulecie i przywitać nowe. Pragnę zapewnić, że nasza szkoła będzie dalej się rozwijać i utrzyma wysoki poziom. Będziemy również kontynuowali polskie, prawicowe tradycje, z których jesteśmy dumni – mówi dyrektor. Po tej deklaracji ktoś z sali krzyknął: - Dlaczego nie lewicowe!?

Romuald Lis odczytał również  listy gratulacyjne, które nadesłali Prezydent Polski Bronisław Komorowski i Marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Podczas jubileuszowej gali pokazano dwa filmy opowiadające o historii szkoły. Jeden „Nasza przeszłość jest naszą dumą” przygotowany przez znanego radomskiego historyka Przemysława Bednarczyka oraz drugi stworzony prze uczniów „Kochanowskiego” z pomocą doktora Adama Duszyka.

Bohaterem pierwszego filmu był Tadeusz Przyłuski, 92 –letni absolwent szkoły, który również wystąpił na jubileuszowej gali.

– Kiedy ja się tu uczyłem, tworzyły się wspaniałe więzi, które trwają do dziś. Jesteśmy absolwentami roku 38, aż 11 uczniów z naszej klasy zginęło, żyliśmy w trudnych czasach. Chciałbym jednak, żeby za 50 lat ci, którzy są tutaj obecni powiedzą, że na gali z okazji 100-lecia byli ludzie, którzy trzymali sztandar „Kochanowskiego” bardzo wysoko – mówił Tadeusz Przyłuski.  – Życzę wielu radości i sukcesów, szczególnie tegorocznym maturzystom. Nie bójcie się, wszyscy, którzy są na tej sali zdali maturę, więc i wy zdacie.

Jego przemowa została nagrodzona owacją na stojąco.

Galę uświetniły występy artystyczne byłych i obecnych uczniów szkoły. A wieczorem w G2 odbył się bal absolwentów VILO. 

Zapraszamy również do zapoznania się z materiałem opowiadającym o historii „Kochanowskiego” – TUTAJ.

Aleksandra Jabłonka (a.jablonka@cozadzien.pl)/fot.Michał Sołśnia

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy