Pionki. Chcą odwołania burmistrza

Pionki. Chcą odwołania burmistrza
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Z inicjatywą odwołania włodarza Pionek wystąpiła grupa mieszkańców. Ich zdaniem Romuald Zawodnik działa na szkodę miasta, np. podejmując błędne decyzje inwestycyjne i tracąc w ten sposób miejskie pieniądze. Inicjatorzy referendum podnoszą też, że burmistrz obsadza stanowiska w magistracie i podległych mu jednostkach nie dość, że bez konkursów, to jeszcze znajomymi ludźmi, którzy nie zawsze mają odpowiednie kwalifikacje. Czarę goryczy przelał projekt likwidacji dwóch pionkowskich szkół.

By referendum mogło zostać przeprowadzone, inicjatywę musi poprzeć co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania. W Pionkach zebrano 2 tys. 815 podpisów i 22 grudnia wniosek w sprawie odwołania burmistrza trafił do biura komisarza wyborczego. - Wniosek został sprawdzony; komisarz zakwestionował 271 podpisów, pozostałe, czyli 2 tys. 544 są ważne – mówi Elżbieta Białkowska, dyrektor radomskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Do przeprowadzenia referendum w przypadku Pionek potrzeba było 1560 podpisów, a grupa inicjatywna zebrała ich więcej. Komisarz wyborczy wydał postanowienie o przeprowadzeniu referendum i wyznaczył jego termin na niedzielę, 19 marca. By referendum było ważne, do urn musi pójść co najmniej trzy piąte głosujących spośród tych, którzy uczestniczyli w wyborach, w których wybierano burmistrza. Romuald Zawodnik straci stanowisko, jeśli większość opowie się w referendum za jego odwołaniem.

To nie pierwsza próba odwołania burmistrza Pionek. W sierpniu ubiegłego roku grupa mieszkańców także próbowała zorganizować referendum. I choć zebrała więcej podpisów niż wymaga ustawa, to część została odrzucona przez komisarza wyborczego, a pozostałych było za mało, by zdecydować o rozpisaniu referendum. Ale jedno referendum w sprawie odwołania Zawodnika już się odbyło – w 2008 roku. Jednak frekwencja była zbyt niska i burmistrz zachował stanowisko.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Polecamy