Pionki. Burmistrz musi odejść?

Pionki. Burmistrz musi odejść?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Przyczyn pomysłu przeprowadzenia referendum jest kilka. Wśród najważniejszych inicjatorzy wymieniają: niespełnienie obietnic wyborczych, podwyżki płac dla urzędników samorządowych, zwalnianie osób nieprzychylnych burmistrzowi, a także kolesiostwo i nepotyzm oraz nieumiejętną politykę oświatowa magistratu. Zgodnie z przepisami prawa, referendum będzie ważne, jeżeli do urn pójdzie co najmniej 3/5 osób uprawnionych do głosowania.

Termin głosowania komisarz wyborczy wyznaczył na 19 marca. Do 27 lutego mają zostać powołane obwodowe komisje. Cisza wyborcza rozpocznie się w piątek, 17 marca.

Osoby niepełnosprawne, które zamierzają głosować korespondencyjnie, powinny to zgłosić do 27 lutego w biurze burmistrza.

Plebiscyt w Pionkach jest piątym tego typu głosowaniem w tej kadencji na Mazowszu; w skali kraju w latach 2014-2018 było 35 referendów odwoławczych.

Przed inicjatorami plebiscytu stoi bardzo trudne zadanie – zmobilizowanie jak największej grupy mieszkańców do udziału w głosowaniu. O skali tego wyzwania świadczą krajowe statystyki; w dotychczasowej kadencji (2014 – 2018) odbyło Tylko trzy spośród nich były ważne.

Przypomnijmy. Aktualny burmistrz Pionek został wybrany w 2014 roku, w II turze wyborów, w której pokonał kontrkandydata Marka Janeczka. Inicjatywa jego odwołania ruszyła formalnie w październiku ubiegłego roku. Pełnomocnikiem inicjatora została Iwona Deręgowska-Celuch. 22 grudnia 2016 r. do Komisarza Wyborczego w Radomiu wpłynął wniosek o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania burmistrza Pionek. Komisarz nie dopatrzył się błędów i 19 stycznia wydał postanowienie o rozpisaniu referendum.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy