Zaczynamy sentymentalną podróż

Zaczynamy sentymentalną podróż
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

- Konstruując program każdej Uliczki Tradycji odwołujemy się do faktów. I kiedy tak przeglądaliśmy archiwa, uderzyło nas, jak wielką popularnością w międzywojniu cieszyli się zapaśnicy i atleci. Dosłownie zawładnęli masową wyobraźnią – mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej.

A co w programie? W sobotę o godz. 18 w Resursie rozpocznie się musical „Manewry miłosne” w wykonaniu artystów ze wszystkich grup działających w placówce. Potem piosenki Eugeniusza Bodo zaśpiewa aktor, radomianin Marek Rawski. Pierwszy dzień Uliczki zakończy potańcówka z kapelą „Halniacy” na dziedzińcu Resursy.

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W niedzielę o godz. 11.30 będzie można podziwiać dawne auta, motocykle i rowery przed kościołem garnizonowym, pół godziny później wystartuje retro-wyścig rowerowy. Jak zawsze, na Uliczce Tradycji nie zabraknie konkursu na najlepsze przebranie z epoki i przebojów dwudziestolecia, tym razem w wykonaniu przedstawicieli radomskich organizacji i stowarzyszeń. Zaplanowano też grę miejską - „Klasówka z wuefu”, której uczestnicy będą mogli nie tylko pogłówkować, ale także poćwiczyć.

Ważnym elementem Uliczki są zwykle filmy i tak będzie tym razem, ale w trochę innym wydaniu – zapowiada Marcin Kępa, kierownik działu dziedzictwa kulturowego i dokumentacji filmowej Resursy. - Przypomnimy np. „Arię dla atlety” Filipa Bajona; film oparty jest na życiorysie cyrkowego artysty, wybitnego zapaśnika Zbyszka Cyganiewicza. Kolejny obraz to „Niezwyciężony” Wernera Herzoga o Ziszem Breitbarcie. Będzie też akcent radomski – Resursa przygotowała dokument o niezwykle silnej, duchem, kobiecie, radomiance Marii Kelles-Krauz.

Podróż retro nie jest możliwa bez muzyki, więc w niedzielę czeka nas kilka znakomitych koncertów. - Zaczynamy od jazzu, którego dawkę zaserwuje nam częstochowski Five O'Clock. Z Chełma przyjedzie do nas zespół klezmerski, a z Krakowa – Hańba!, czyli zbuntowana orkiestra podwórkowa. Czym jest Hańba!? Sami muzycy mówią o sobie tak: „Wyobraźmy sobie, że punk rock nie powstaje na Wyspach Brytyjskich w latach siedemdziesiątych, lecz w międzywojennej Polsce, jako wyraz buntu przeciwko autorytarnym rządom sanacji” – wylicza Renata Metzger. - Proponujemy też coś, czego jeszcze na Uliczce Tradycji nie było – muzykę i folklor romski, które zaprezentuje krakowski zespół Kałe Jakha.

Będzie można także zadbać o własną tężyznę fizyczną. W parku obok Resursy rozłoży swoją siłownię Aquapark Centrum Słonecznego. Cech piekarzy z kolei zadba o wzmocnienia ciał przyszłych atletów, a to choćby za sprawą konkursu jedzenia pączków. 

Podczas Uliczki czynnych będzie pięć historycznych wystaw, m.in. ekspozycja dawnej broni palnej z Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Całą imprezę zakończy pokaz ogniowy krakowskiego teatru ulicznego Scena Kalejdoskop.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy