„Zacheusz” w KDF-ie

„Zacheusz” w KDF-ie
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Obraz, zrealizowany przez studio filmowe działające w Resursie, opowiada o niezwykłych losach Zacheusza Pawlaka, harcerza, działacza konspiracyjnego, więźnia Majdanka, lekarza i społecznika, autora wstrząsającej książki „Przeżyłem”, opisującej okrucieństwa niemieckich obozów koncentracyjnych. W filmie bohatera wspominają m.in. Wojciech Stan, przyjaciel Pawlaka, członkowie rodziny oraz osoby z nim współpracujące. Tło historyczne produkcji nakreślił dr Sebastian Piątkowski z radomskiej delegatury IPN. Film przeplatany jest fabularyzowanymi scenami z życia młodego Zacheusza, w którego postać wcielił się Dawid Maksymilian Jarosz. Obraz wyreżyserowali Piotr Buczak i Paweł Puton.

W roku 1942 Zacheusz Pawlak, członek Szarych Szeregów, poszukiwany przez hitlerowców za działalność konspiracyjną, chcąc uwolnić wziętych jako zakładników członków swojej rodziny, zgłasza się do siedziby gestapo przy ul. Kościuszki 6 w Radomiu. Torturowany i poniżany przez Niemców, odmawia składania zeznań obciążających członków organizacji podziemnych, w których działał. Bity do nieprzytomności m.in. przez Paula Fuchsa, zwanego Lisem z Radomia, traci na pewien czas wzrok. W styczniu 1943 roku, przewieziony na Majdanek, jest świadkiem nieludzkiego traktowania więźniów i masowej eksterminacji Żydów. Wraz z przesuwającym się na zachód frontem jest przenoszony do obozów rozsianych na terenie Niemiec. Po wojnie wraca do Radomia, gdzie pracuje jako lekarz. Swoje traumatyczne wspomnienia opublikował w książce „Przeżyłem”, zaliczanej do kanonu literatury obozowej.

Bilety w cenie 10 zł - do nabycia przed projekcją.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy