"Światłem Malowane" - wystawa zdjęć Artura Tabora

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Na prezentowanych na wystawie 30 fotogramach odnajdziemy światłem malowany las, spowity mgłą poranek z żurawiami w tle, badawcze i niemalże rozumne wejrzenia, spoglądających z portretów rysia, puszczyka, niedźwiedzia, susła, rodzicielski (czasami syzyfowy) wysiłek karmiących pisklęta rudzika, czy remiza.

Artur Tabor, wychowany na radomskim Ustroniu, był świetnym fotografem przyrody, współpracującym z pismami i agencjami, m.in. BBC i National Geographic. Zginął podczas wyprawy badawczy z Mongolii. Plon wieloletniej pasji fotograficznej Artura to tysiące zdjęć i filmów, będących efektem niezwykłej determinacji w dążeniu do uchwycenia wyjątkowych, perfekcyjnych kadrów i ujęć portretujących ulotny, nieznany, nierzadko odchodzący już w niepamięć, świat polskiej przyrody i zrosłych z nim pejzaży polskiej wsi- strzech, pobielonych ścian i kwitnących malw.

Zobacz galerię zdjęć

Dorobek twórczości Artura Tabora to także filmy: "Podlaski Przełom Bugu", "Nadbużański Park Krajobrazowy", "Góry Stołowe", "Dolina Krasnej", "W Obronie Rzeki", "W Krainie Jodły, Buka i Tarpana", "Małopolski Przełom Wisły". O ponadczasowej, unikalnej wartości jego prac świadczą liczne przyznane nagrody:I nagroda jury fotografików na Międzynarodowym Festiwalu Mikrosfera w Białowieży we wrześniu 2002, Nagroda min. Ludomira Benedyktowicza w dziedzinie artystycznej, Grand  Prix w konkursie fotograficznym "Łowca Polskiego" im. Włodzimierza Puchalskiego, Nagrody w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, wyróżnienia w europejskim konkursie fotografii przyrodniczej "Europaischer Naturfotograf des Jahres" organizowanym przez GDT w Niemczech (2002, 2004, 2005), III miejsce w kategorii "Inne Zwierzęta" w międzynarodowym konkursie IFWP (International Federation of Wildlife Photography) (2002), Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie "Glanzlichter 2005 projekt natur & fotografie", kategoria: skrzydlaci artyści.

W uznaniu zasług Senat Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył pośmiertnie Artura Tabora medalem "Dobro Rzeczypospolitej  Najwyższym Prawem".

Źródło: Muzeum Malczewskiego w Radomiu

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy