Poszukiwanie ducha Radomia - Anima Urbis 2015

Poszukiwanie ducha Radomia - Anima Urbis 2015
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


- Będziemy świętować swój malutki jubileusz, bo ta edycja Anima Urbis – Dusza Miasta jest piątą z kolei – przypomina Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej, która jest pomysłodawcą i organizatorem imprezy. – To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego staramy się odkrywać ducha miasta. Zabieramy państwa w miejsca na co dzień niedostępne czy w miejsca znane, ale takie, nad których historią się nie zastanawiamy albo jej nie znamy. W tym oku będziemy na nowo odkrywać Zamłynie.

Chętni do szukania ducha Radomia spotkają się w sobotę o godz. 20 w Starym Ogrodzie przy mostku zakochanych. – Tutaj Teatr Poszukiwań zaprasza na spektakl „Noc Kupały” w reżyserii Włodzimierza Mancewicza. A takiej szczególnej nocy wiele może się zdarzyć – zapewnia Renata Metzger.

Ze Starego Ogrodu uczestnicy wycieczki przejdą na ul. Okulickiego do siedziby Armadimpu, dawnego Radimpu. Tutaj jeszcze przed wojną produkowano ceramikę łazienkową. A że do produkcji ceramiki potrzebna jest woda i ogień, więc zobaczymy program taneczno-wokalny z wodą i ogniem w tle.

- Kolejny postój zaplanowaliśmy na parkingu za Biedronką, w pobliżu przedwojennej siedziby wtedy ochotniczej straży pożarnej. Tu zaprezentują swoje umiejętności strażacy z OSP Borkowice. Dlaczego druhowie z Borkowic? Bo poza tym, ze gaszą pożary, są także miłośnikami historii; mają historyczne stroje i używany niegdyś przez strażaków wóz bojowy – mówi dyrektor Resursy Obywatelskiej.

Następnym przystankiem będą zabudowania dawnej garbarni „Nowość”. To symboliczne miejsce, bo kiedyś Zamłynie było dzielnicą garbarzy. Tu poznamy historię radomskiego garbarstwa, ale także zobaczymy pokaz sztuki ognia i posłuchamy piosenek z lat 50. i 60.

Będzie też okazja do zapoznania się z dziejami bazyliki mniejszej pw. Świętego Kazimierza. – Ponieważ do świątyni dotrzemy przed jedenastą, nieco tu sobie odpoczniemy. Będzie można się posilić, za drobną opłatą, czy napić kawy albo herbaty – zapewnia Renata Metzger. – A radomscy piekarze przygotują klucze Świętego Kazimierza.

W bazylice dla uczestników Anima Urbis zaśpiewa Scholi Sancti Ioannis.

- Jak zawsze przygotowaliśmy konkursy sprawdzające wiedzę o historii Radomia; można będzie wygrać atrakcyjne nagrody – zachęca Marcin Kępa, kierownik działu dziedzictwa kulturowego i dokumentacji filmowej Resursy Obywatelskiej.

Ostatnim punktem Anima Urbis – o północy - będzie zwiedzanie cmentarza ewangelicko-augsburskiego. Tu krótka opowieść o zasłużonych dla Radomia ludziach, którzy spoczęli w nekropolii. Krótki akordeonowy recital da Piotr Zarzyka – tegoroczny, bardzo utytułowany absolwent Zespołu Szkół Muzycznych.

Tradycyjnie już na zakończenie wycieczki „poszukiwacze” wypuszczą w niebo białe balony i zakrzykną „Niechaj wzrasta dusza miasta”.

Wrócić do domu będzie można, za darmo, miejskimi autobusami – jeden pojedzie na Michałów i Gołębiów, drugi na Południe.


Trasy bezpłatnych autobusów - TUTAJnika/ fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy