"Okna" rozpoczęte - nagrody, dyskusja i... Eustachy Rylski

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

[gallery id=1086]

Nagrody im. prof. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia wręczono zwyciężczyni Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej Walerii Siekierzyńskiej oraz zdobywcy czwartego miejsca, ucznia VI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu Damianowi Lesiakowi.

- Wybór był w tym roku wyjątkowo trudny, do udziału w olimpiadzie zgłosiło się 517 osób. Uczestnicy prezentowali bardzo wyskoki poziom, a co więcej ich prace były bardzo zróżnicowane. Cieszymy się, że aż 82 osobom mogliśmy nadać tytuł finalisty i nagrodzić najlepszych – powiedziała prof. Barbara Markiewicz, sekretarz naukowy Komitetu Głównego Olimpiady Filozoficznej. - Musimy się również pochwalić, że w tej dziedzinie mamy wielkie osiągnięcia. W Międzynarodowej Olimpiadzie Filozofii na Litwie, Polska zajęła drugie miejsce.

- Młodzieży chcę podziękować za zaangażowanie i trud - stwierdziła wiceprezydent Anna Kwiecień. - Jestem szczęśliwa, że festiwal odbywa się u nas w Radomiu. Uważam, że mieszkańcy miasta powinni znać twórczość profesora Leszka Kołakowskiego i być z niego dumni.

Po uroczystości wręczenia nagród odbyła się debata filozoficzna „Wolność - jak to łatwo powiedzieć…”  z udziałem dra Krzysztofa Przybyszewskiego i Agnieszki Kołakowskiej oraz młodych filozofów Walerii Siekierzyńskiej i Damiana Lesiaka, którą poprowadziła prof. Barbara Markiewicz.

- Cieszymy się, że po raz kolejny na tych kilka majowych dni Radom staje się stolicą filozofii, a nawet humanistyki – przyznał Marcin Kępa z Resursy Obywatelskiej. - Jest nam również niezmiernie miło, że swoją obecnością stale zaszczyca nas córka profesora Kołakowskiego, Agnieszka, znana publicystka, filozofka i tłumaczka.

Wieczorem Marcin Kępa poprowadził w Resursie spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy Eustachym Rylskim - o tym czytaj TUTAJ.


A.J./fot.Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy