Koncert słowno - muzyczny o Powstaniu Styczniowym

Koncert słowno - muzyczny o Powstaniu Styczniowym
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W programie pieśni patriotyczne i powstania styczniowego oraz komentarz historyczny „Św. Zygmunt Feliński i jego rola w Powstaniu Styczniowym”. Wykonawcy: Anna Zagdańska – sopran, Robert Grudzień – organy, Anna Drela – komentarz historyczny, słowo wiążące.

Będzie tez  można zobaczyć wystawę „Gorzka Chwała – Powstanie Styczniowe 1863 roku” , przygotowaną przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Ekspozycja będzie prezentowana w naszej parafii w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia.

W tym roku nadal obchodzimy 150. rocznicę powstania styczniowego. Wówczas - półtora wieku temu - ludzie przez dwa lata z bronią w ręku walczyli o swoją godność i niepodległość Polski. Duchowieństwo odegrało tu bardzo ważną rolę, z ambon głosząc patriotyczne kazania, wzywając do walki, pełniąc posługę duszpasterską przy powstańczych oddziałach czy organizując na plebaniach szpitale polowe lub po prostu goszcząc zgłodniałych i utrudzonych żołnierzy.
O prawa poniewieranego przez rosyjskiego zaborcę narodu polskiego upomniał się też abp. Zygmunt Feliński, ówczesny metropolita warszawski. Za odważne słowa został zesłany na 20 lat w głąb Rosji. Dla parafii postać św. Z. Felińskiego ma szczególne znaczenie, gdyż
znajdują się tu jego relikwie.

Organizatorzy koncertu i wystawy:Parafia pw. św. Stefana w Radomiu, Fundacja im. Mikołaja z Radomia, Ogólnopolski Projekt Autorski Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność”.

fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy