Jerzy Zelnik i Robert Grudzień razem w Iłży!

Jerzy Zelnik i Robert Grudzień razem w Iłży!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W Iłży krzyżowały się bojowe szlaki powstańczych oddziałów. Właśnie w okolicami Iłży związany także był Dionizy Czachowski, legendarny dowódca. W 150. rocznicę powstania styczniowego  bohaterów upamiętni koncert
słowno – muzyczny. Program, zatytułowany „Był taki rok, rok 63-ci”, opracował Jerzy Zelnik. Wykonaniu znanego polskiego aktora publiczność usłyszy okolicznościową poezję i fragmenty prozy. Oprawa muzyczna koncertu to dzieło Roberta Grudnia, który na organach wykona utwory sakralne i powstańcze oraz własne kompozycje. Komentarz historyczny, wprowadzający widzów w krąg powstańczych wydarzeń związanych z Iłżą i okolicami, przedstawi Anna Drela, historyk i dziennikarz.

Ilustracją koncertu będzie wystawa zatytułowana „Artur Grottger – Powstanie Styczniowe”, będąca zbiorem fotokopii słynnych kartonów, jednego z czołowych malarzy polskiego romantyzmu.

Iłża to kolejny punkt na mapie, autorskiego ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność. 150. ta rocznica Powstania Styczniowego”. Od stycznia do końca roku w miejscach ważnych bitew lub związanych z bohaterami tamtych wydarzeń odbywają się koncerty, wystawy, promocje książek, warsztaty, rajdy piesze i rowerowe. W sumie zaplanowano około stu imprez, ale jak zastrzega autor może być ich jeszcze więcej, bo projekt jest otwarty.

Koncert odbywa się także w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko.

Źródło: Robert Grudzień

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy