Festyn "Lato na wsi" za nami

Festyn
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Podczas festynu chętni mogli posłuchać bajek spisanych przez Oskara Kolberga, zaprezentować swoje umiejętności plastyczne podczas warsztatów w batiku oraz wziąć udział w potańcówce „Pod Dębem”. Jednak najważniejszym punktem imprezy było otwarcie wystawy poświęconej wybitnemu etnografowi.

- Bardzo się cieszę, że tak wiele osób zdecydowało się przybyć do naszego muzeum i poznać historię i osiągnięcia Oskara Kolberga. Był to człowiek wyjątkowy, który pokochał folklor i wszystko co z nim związane  - powiedziała Ilona Jaroszek - Nowak, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. 

- Oskar Kolber był mocno związany z naszym regionem. Całe swoje życie poświęcił na poznawaniu naszej bogatej kultury ludowej. W sumie stworzył 33 dzieła, w których znalazły się bardzo ważne informacje dotyczące dawnej muzyki i tradycjach. Dzięki niemu wiele ważnych informacji zachowało się do dzisiejszych czasów - dodała dr Justyna Górska-Streicher, kierownik Działu Kultury Wsi MWR.

Przypomnijmy, że 6 grudnia 2013 roku sejm przyjął uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga.

Oskar Kolberg urodził się 22 lutego 1814 roku w Przysusze. Pochodził z rodziny cudzoziemskiej, jednak polskiej "z wyboru". Lata młodzieńcze i okres nauki spędził w Warszawie. W 1830 roku przyjął posadę księgowego w banku i kontynuował studia muzyczne. Lata 1835 - 1836 spędził w Berlinie, gdzie uczęszczał do Akademii Handlowej i równocześnie studiował kompozycję i teorię muzyki. Po powrocie do kraju rozpoczął twórczość kompozytorską. W latach 1845 - 1961 wykonywał pracę księgowego, która pozwalała na gromadzenie środków finansowych na działalność edytorską, badania terenowe i podróże. W ciągu 20 lat badaniami etnograficznymi objął: Kutnowskie, Kurpie, Krakowskie, Podgórze Beskidzkie, Podhale, Śląsk, Kaliskie, Płockie, Radomskie, Kieleckie, Lubelskie, Sandomierskie, Ziemię Dobrzyńską, Łomżyńskie, Chełmskie i Podole. Oskar Kolberg zmarł 3 czerwca 1890 roku w Krakowie.    


MS/fot. MS

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy