Wielki turniej tuż, tuż!

Wielki turniej tuż, tuż!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
W piątek 20 kwietnia odbyły się radomskie preselekcje do XIX Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję „Łaźnia 2012”. Na scenie zaprezentowało się sześcioro kandydatów z Radomia i regionu.

 

Artyści, którzy stanęli na scenie rywalizują o udział w finale turnieju, który odbędzie się w dniach 11-13 maja. Ostatniego dnia, na koncercie galowym wystąpią laureaci konkursu.

W piątek wystąpiły dwie kandydatki z Iłży. Izabela Durasiewicz wykonała utwory napisane przez Bolesława Leśmiana „Samotność”, z muzyką skomponowaną przez Krzysztowa Myszkowkiego i „Strój” z muzyką Marka Krasickiego.


Monika Wolbergier zaśpiewała dwa wiersze, również autorstwa Leśmiana: „Łąka” z muzyką Marka Krasickiego oraz „Róża”, z muzyką skomponowaną przez Barbarę Grzyb. Akompaniamentował im Zbigniew Listek na fortepianie.

Kinga Szyc z Jedlni - Letnisko zdecydowała się wykonać wiersz Adama Miskiewicza „Do M” pod muzykę Wojciecha Kilara oraz „Pisz do mnie” autorstwa Ewy Andrzejewskiej z muzyką Marka Dyjaka. Izabeli, która grała na gitarze elektroakustycznej, w akompaniamencie pomogła Agnieszka Zielińska.

Oczywiście nie mogło zabraknąć kandydatów z Radomia. Kamila Gałecka wystąpiła z własnymi utworami „Koleżanka”, „Nie lubię Polski, kiedy o niej wiem”, „Powiedz mojej mamie” i muzyką Kamila Goraźinskiego, który akompaniamentował na gitarze klasycznej.

Wojciech Bukowski zaśpiewała utwory Edwarda Stachury „Człowiek człowiekowi”, „Ach, kiedy przyjdą dla mnie dni”, z muzyką własną. W akompaniamencie pomagał Marek Kaczor na gitarze.

Jolanta Tomczyńska zaprezentowała się z wierszem Edwarda Stachury „Opadły mgły” i muzyką Krzysztofa Myszkowskiego oraz wierszem Agnieszki Osieckiej „Miasteczko cud” z muzyką Jerzego Satanowskiego. W śpiewie pomagała Milena Frączek, a na gitarze grał Filip Siudziński.

Co skłoniło uczestników do wzięcia udziału w preselekcjach?

Chęć przeżycia przygody, sprawdzenia siebie, zmierzenia się z innymi wykonawcami, zdobywania doświadczenia, pokazania się- to najczęstsze odpowiedzi. Jedno jest pewne - łączy ich wszystkich przede wszystkim miłość do muzyki i poezji. Jednogłośnie też odpowiadają, że niezbędna jest duża ilość ćwiczeń i prób, ale najważniejszy jest dobór repertuaru i improwizacja tekstu.

- Można usłyszeć wiersz w internecie, ktoś może go nam polecić, możemy go znać od dawna, ale przede wszystkim utwór ten musi odzwierciedlać nasze uczucia lub na przykład sytuację z naszego życia – mówią.

Potwierdza to jury w składzie: Iwona Skwarek, Grzegorz Molenda i Adam Falkiewicz: - Przy ocenie zwracamy uwagę przede wszystkim na interpretację i muzykalność.

Po wczorajszych przesłuchaniach jury ma już swojego faworyta, jednak nie chce zdradzić nam nazwiska. Zanim członkowie podejmą ostateczną decyzję, muszą przesłuchać nagrania nadsyłane z całej Polski. Wyniki poznamy w środę 25 kwietnia. Pozostaje nam cierpliwie czekać i życzyć wszystkim wykonawcom powodzenia.

Joanna Jakubczyk

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy