Penderecki wybrał najlepszych kompozytorów

Penderecki wybrał najlepszych kompozytorów
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Galeria zdjęć z koncertu finałowego "Arboretum"

Podczas koncertu finałowego, który odbył się w sobotę (10 listopada) w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, usłyszeliśmy sześć kompozycji konkursowych. Miały one w Radomiu swoją premierę. Krzysztof Penderecki podczas koncertu wsłuchiwał się już nie w wyobrażenie zapisu nutowego, ale w jego żywą realizację, której dokonała Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Żółtowskiego. W sobotni wieczór usłyszeliśmy utwory sześciu kompozytorów: Wojciecha Błażejczyka, Bartosza Kowalskiego, Adama Porębskiego, Stanko Simicia, Geoffreya Allana Taylora, Ignacego Zalewskiego.- Otrzymałem partytury już wcześniej, ale jednak zetknięcie się z żywym wykonaniem jest zawsze bardzo ważne. W dwóch przypadkach zmieniłem swoje wcześniejsze zdanie. Poziom konkursu był bardzo wyrównany - powiedział Krzysztof Penderecki. - Sam wiem, jak ważne są tego rodzaju imprezy. Gdy byłem młodym, początkującym kompozytorem, wysłałem na konkurs 3 partytury i otrzymałem wtedy wszystkie nagrody: I,II i III. A potem to już było łatwo. Dla młodych kompozytorów nie ma chyba ważniejszej rzeczy, jak dostać nagrodę w konkursie.

Werdykt I Międzynarodowego
Konkursu Kompozytorskiego "ARBORETUM":

1 miejsce:

  • "Prismatic shapes for string orchestra" – Bartosz Kowalski (Polska, Warszawa)
2 miejsce:
  • "…Stretched for strings" – Adam Porębski (Polska, Wrocław)
3 miejsce: 
  • Introjekcja na orkiestrę smyczkową – Wojciech Błażejczyk (Polska, Warszawa)
  • Poemat na orkiestrę smyczkową – Ignacy Zalewski (Polska, Lublin)

Przypomnijmy, że na konkurs wpłynęło 49 partytur z całego świata. Zgłosili się kompozytorzy m.in. z Japonii, Australii, Korei, Stanów Zjednoczonych i Włoch.  Proces wyłaniania kompozycji, które przeszły do finału był anonimowy. Jury obradowało w siedzibie Radomskiej Orkiestry Kameralnej w pierwszych dniach sierpnia. W pierwszym etapie w składzie jury zasiadali: Piotr Moss, Paul Patterson i Maciej Żółtowski.

Honorowy Patronat nad Konkursem Arboretum objął Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Dorota Trojanowska/Fot. Michał Sołśnia/Realizacja Paweł Skrzypczyk

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy