Konkurs sławnych Mikołajów czyli muzyka średniowiecza, renesansu i baroku

Konkurs sławnych Mikołajów czyli muzyka średniowiecza, renesansu i baroku
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Muzyka średniowiecza, renesansu i baroku gości w Radomiu regularnie – na przełomie września i października - od 1997 roku, a to za sprawą Ewy Gęgi-Osowskiej – pomysłodawczyni najpierw Dni Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia, a potem Międzynarodowych Festiwali Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. W 2003 roku Ewa Gęga-Osowska i fundacja Ars Antiqua Radomiensis, której jest prezesem, zorganizowała - w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia Konkurs Mikołajów – I Ogólnopolski Konkurs Polskiej Muzyki Dawnej w twórczości najwybitniejszych Mikołajów. Teraz wraca do tego pomysłu. Już w najbliższą sobotę, 22 listopada odbędzie się II Ogólnopolski Konkurs Muzyki Dawnej – Konkurs Mikołajów.

- Przedsięwzięcie jest adresowane do wszystkich miłośników i wykonawców muzyki dawnej, z wyjątkiem absolwentów wyższych uczelni muzycznych. Mamy nadzieję, że udział w konkursie będzie również okazją do wymiany doświadczeń i integracji środowiska muzycznego – mówi Ewa Gęga- Osowska, prezes fundacji Ars Antiqua Radomiensis. – Celem zmagań jest propagowanie polskiej muzyki średniowiecza, renesansu i baroku, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Mikołaja z Radomia, Mikołaja z Krakowa, Mikołaja z Chrzanowa, Mikołaja Gomółki i Mikołaja Zieleńskiego, a także rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży poprzez zapoznawanie ich z zabytkami polskiej kultury muzycznej, pielęgnowanie korzeni radomskiej kultury muzycznej oraz inspirowanie uczestników do poszukiwania nowego repertuaru i nowych form jego prezentacji.

Do udziału w konkursie zgłosiły się m.in. zespoły muzyki dawnej z Krakowa, Białegostoku, Lublina, Jeleniej Góry i Gdyni. Każdy z nich zaprezentuje program złożony z utworów polskiej lub obcej muzyki dawnej, w tym jeden, obowiązkowo, któregoś z Mikołajów. Dodatkowo uczestnicy konkursu muszą przygotować utwór „Alleluja” Mikołaja z Radomia. Program powinien być wykonywany, co oczywiste, z użyciem instrumentów stosowanych w dawnych epokach. Przesłuchania konkursowe rozpoczną się o godz. 10, a potrwają do godz. 16. O godz. 18 natomiast poznamy – podczas koncertu finałowego - werdykt jury. A zespoły walczyć będą o Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Radomia oraz Nagrodę Specjalną im. Waldemara Różyckiego za najlepsze wykonanie utworu Mikołaja z Radomia. Przyznane zostaną także złote, srebrne i brązowe dyplomy.

Iwona Kaczmarska/ Fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy