Janusz Wałek odwiedził szydłowieckie muzeum

Janusz Wałek odwiedził szydłowieckie muzeum
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

[gallery id=1364]

Na początku spotkania Janusz Wałek pogratulował muzeum udanego zakupu, powiększającego kolekcję malarstwa uwzględniającego motywy muzyczne ("Portret kobiety w czarnej sukni" J. P. Bredt  - zakup ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Budżetu Województwa Mazowieckiego). 

- Podkreślił wysoką jakość artystyczną dzieła. W prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Janusza Wałka znalazły się przykłady malarstwa europejskiego, w którym instrument muzyczny jest elementem kompozycji obrazu. W kolejnej części wykładu słuchacze mogli poznać dzieła o tematyce muzycznej. Na przykładzie obrazów Piotra Bruegel'a i Jana Wermeer'a  z Delft krakowski historyk sztuki wyjaśnił "muzyczność" malarstwa widoczną w kompozycji, harmonii i kolorystyce. Na wykładzie pojawiły się ciekawe przykłady obrazów różnych stylów i okresów historycznych - powiedziała Zofia Radwańska, asystent muzealny w Muzeum Ludowych Instrumentów
Muzycznych w Szydłowcu.

W ostatniej części wykładu Janusz Wałek powrócił do "Portretu kobiety w czarnej sukni" J. P. Bredta w 1820 roku, przedstawiając związki szydłowieckiego obrazu z portretami Rafaela Santi przejawiające się w układzie kompozycyjnym.

- Ciekawy wykład słuchacze nagrodzili gromkimi brawami, a prelegent zachęcał zebranych do "słuchania" obrazów i "oglądania" muzyki. Był także czas na indywidualne dyskusje - dodała Zofia Radwańska.


MS

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy