Grandioso z nagrodą marszałka

Grandioso z nagrodą marszałka
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W tym roku po raz czternasty przyznane zostały Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wśród laureatów znalazła się Radomska Orkiestra Dęta Grandioso. Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy, a także nagrody pieniężne.

Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego przyznawane są od 1999 r. Wyróżnienie to otrzymują osoby i instytucje, które poprzez swoją pracę twórczą, naukową oraz społeczną działają na rzecz rozwoju i promocji Mazowsza. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźć można m.in. ks. Jana Twardowskiego, Józef Hena, Sławę Przybylską-Krzyżanowską i Bogdana Józefa Loebla.

Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Grandioso” jest jedną z najbardziej utytułowanych młodzieżowych orkiestr dętych. Powstały w 1978 r. zespół działa w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu. Skupia dzieci i młodzież w wieku od 8 do 22 lat. W dorobku ma liczne nagrody, wyróżnienia i trofea zdobyte zarówno w kraju, jak i zagranicą. Jest jedyną orkiestrą, która jedenastokrotnie zdobyła nagrodę główną GRAND PRIX na Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Jastrzębi Zdroju. W 1993 r. podczas występów we Francji zespół został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa, współtworząc największą orkiestrę symfoniczną świata. Występował także podczas wizyty Jana Pawła II w Radomiu w 1991 r. Natomiast w 2003 r. po audiencji u Ojca Świętego zaprezentował pokaz musztry paradnej. W skład repertuaru orkiestry wchodzą m.in. muzyka marszowa, klasyczna, jazzowa, patriotyczna, rozrywkowa i popularna. Specjalnością Grandioso jest także musztra artystyczna.

Nagrody marszałka w tym roku otrzymali również: Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke; historyk, profesor zwyczajny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku prof. dr hab. Janusz Szczepański; twórca ludowy i regionalista, jeden z głównych pomysłodawców utworzenia Ośrodka Etnograficznego Dziedzictwa Kulturowego Kurpiów w Lelisie Henryk Kulesza; regionalista oraz znawca tradycji i kultury ziemi kurpiowskiej Zdzisław Fryderych; animator kultury, od 2001 roku kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupnie Joanna Augustowska; dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Siedlcach z siedzibą w Chodowie, muzyk, pedagog Krzysztof Chromiński; prezenter muzyczny, autor piosenek i książek o tematyce muzycznej Marek Gaszyński; Stowarzyszenie „Nasz Zamek” z Sochaczewa; członek Towarzystwa Przyjaciół Twierdzy Modlin dr Piotr Oleńczak. 

 

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Ostatnio komentowane

Polecamy