"Arboretum" - koncert finałowy!

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
I edycja Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego "ARBORETUM" zbliża się wielkimi krokami do finiszu. Zostały wyłonione nazwiska kompozytorów, których utwory usłyszymy podczas wielkiego finału. Koncert laureatów odbędzie się 10 listopada o godzinie 18 w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Werdykt zostanie ogłoszony przez Krzysztofa Pendereckiego. Zwycięzca konkursu otrzyma 30 tys. zł.

Na konkurs wpłynęło 49 partytur z całego świata. Zgłosili się kompozytorzy m.in. z Japonii, Australii, Korei, Stanów Zjednoczonych i Włoch. Do finału jury zakwalifikowało utwory sześciu kompozytorów: Wojciecha Błażejczyka, Bartosza Kowalskiego, Adama Porębskiego, Stanko Simicia, Geoffreya Allana Taylora, Ignacego Zalewskiego.

- Zainteresowanie byłoby jeszcze większe, gdybyśmy przedłużyli termin nadsyłania zgłoszeń. Osoby biorące udział w konkursie, to w większości młodzi kompozytorzy - mówi sekretarz konkursu Agnieszka Stanicka.

Proces wyłaniania kompozycji, które przeszły do finału był anonimowy. Jury obradowało w siedzibie Radomskiej Orkiestry Kameralnej w pierwszych dniach sierpnia.

- Wybieraliśmy najlepsze partytury na podstawie samego tylko zapisu nutowego. Na takiej samej zasadzie jak przy lekturze książki - zapis muzyczny jest językiem, który należy rozumieć. Potrzebna do tego jest szeroka wyobraźnia muzyczna i duże doświadczenie - informuje Maciej Żółtowski, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej, która organizuje konkurs.

Podczas koncertu laureatów usłyszymy sześć nowych utworów, które po raz pierwszy zostaną odegrane przed publicznością. Po ich wysłuchaniu profesor Krzysztof Penderecki wybierze najlepszą kompozycję.

- Emocje są olbrzymie. Jurorzy tacy, jak Piotr Moss i Paul Patterson są bardzo doświadczonymi kompozytorami i pedagogami. Do ich doświadczenia należy czytanie utworów młodych kompozytorów i wyobrażania ich sobie. Ale w finale o zwycięstwie zdecyduje dźwięk, a nie sam zapis muzyczny - opowiada dyrektor ROK.

Konkursy kompozytorskie ROK zamierza organizować cyklicznie - w rytmie dwuletnim. "Arboretum" będzie odbywać się przemiennie z drugim projektem - "Konkursem kwartetów smyczkowych".

- Te dwa konkursy wyróżniają Radom na mapie kulturalnej Polski i Europy - podkreśla dyrektor ROK.

Honorowy Patronat nad Konkursem Arboretum objął Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Utwory zakwalifikowane do finału:

  • Introjekcja na orkiestrę smyczkową – Wojciech Błażejczyk (Polska, Warszawa)
  • Prismatic shapes for string orchestra – Bartosz Kowalski (Polska, Warszawa)
  • …Stretched for strings – Adam Porębski (Polska, Wrocław)
  • In Memoriam V.M. – An Epitaph for Sixteen Strings – Stanko Simić (Serbia, Smederewska Palanka)
  • A Fantasia for String Orchestra – Geoffrey Allan Taylor – (Wielka Brytania, Milton Keynes)
  • Poemat na orkiestrę smyczkową – Ignacy Zalewski (Polska, Lublin)

Ceny biletów:
Normalny - 40 zł, ulgowy - 30 zł
Dla uczniów Szkoły Muzycznej - 10 zł
Koncert w ramach abonamentu

Dorota Trojanowska/Fot. Michał Sołśnia

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Ostatnio komentowane

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w sprawie al. Wojska Polskiego

~ Co do Postkomunisty, pozostawię bez komentzarza , czytaj wyżej jaka wypowiedź poszła to zrozumiesz, jełśi masz rozum. Co do tego co poprzedni włodarz zrobił każdy wie co dobrze co źle, jednak poza rondem popiełuszki i zwolińskiego, kawałkiem żółkiweskiego i al wojska polskiego z której strony ne wjeżdzasz do radomia już nie wjeźdzasz na kratery. ciag słowackiego, obwodnica trasa na przysuchę, to wszystko było realizowane przez poprzednią władze, pomimo ciagłych ,,nie" odnośnie dodacji. A teraz co? pieniądze sa a nic nie robia zadłużają miasto, o lotnisku wspominasz.. cóż bublem jest jego zarząd i prowadzenie nie sam pomysł lotniska. Kładka? to obecny prezydent zrealizował budowe i przyklepał ją. Mógł przeciez nie odbierać mało tego obejmując urzad miał prawo zgłosic wszelkie aneksy i nieprawidłowości. Na ulicach było bezpiecnziej? jeszcze 4 lata temu na własnym osiedlu cięzko było dostac w twarz, teraz to nie problem. Na drogach bezpieczniej? Ciekawe gdzie i od kiedy. Koleiny na żółkiewskiego, niesprawna sygnalizacja świetlna, 3/4 radomia w ogóle nie zostało odśnieżone i gdyby nie lekka odwilż nie dało by się w ogóle spod bloku wyjechać. Radze przejść się po radomiu wyjśc na zewnątrz a nie propagowac nieprawdy. Teraz jest finisz kadencji, albo Prezydent to wykorzysta i zrobi coś dla radomia albo dalej bedzie działał na jego niekorzyść i jego marzenie o zwolnieniu z przerastających go obowiązków będzie spełnione.

Polecamy