Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Żydowska historia Radomia

Żydowska historia Radomia

 

Bycie Stolicą Kultury Mazowsza – a taką jest w tym roku Radom – zobowiązuje, więc tegoroczny Ślad, aby stał się jednym z wydarzeń włączonych w kulturalne przewodniczenie województwu. - Bardzo się cieszymy, że chociaż Spotkaniom z Kulturą Żydowską stuknęło już 10 lat, to nadal się rozwijamy, a program Śladu staje się coraz bogatszy – mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej. - W tym roku mieliśmy tyle pomysłów i tyle propozycji, w jaki sposób przypomnieć o społeczności, która przez II wojną światową stanowiła trzecią część Radomia, że po raz pierwszy Ślad będzie trwał aż tydzień. Będzie i muzycznie, i literacko, i naukowo, i teatralnie.

Wyjątkowy, bo w całości poświęcony tematyce żydowskiej, będzie tegoroczny numer Radomskich Studiów Humanistycznych. - To artykuły naukowe, ale myślę, że sięgną po nie z przyjemnością także radomianie po prostu zainteresowani historią miasta i okolic – zachęca prof. Dariusz Kupisz, szef Zespołu Naukowego do Badań Dziejów Radomia. - Renata Metzger pisze o wybitnym, pochodzącym z Radomia pisarzu żydowskim Jehoszui Perlem i percepcji jego twórczości, Adam Duszyk przybliża dzieje spółdzielczości żydowskiej, a Sebastian Piątkowski opowiada o Samuelu Józefie Diamencie, przewodniczącym Naczelnej Rady Starszych Ludności Żydowskiej Dystryktu Radomskiego, a Joanna Marciniak przedstawia historię tzw. skarbu żydowskiego.

http://www.cozadzien.pl/zdjecia/slad-spotkanie-z-kultura-zydowska-konferencja-zdjecia/55961

Podczas tegorocznych spotkań będzie można kupić nowe, poszerzone wydanie „Beit Radom”. - Nakład pierwszego już się wyczerpał, a zaprzyjaźnione z Radomiem Stowarzyszenie Radomian w Paryżu postanowiło sfinansować nową edycję – zdradza Renata Metzger.

Jedna z członkiń stowarzyszenia – Edith Chomentowski jest córką radomskiego malarza Dawida Garkinkiela; opowie zresztą o swoim ojcu.

Marcina Davida Króla część radomian na pewno kojarzy z Radomską Orkiestrą Kameralną. Współpracował z Resursą przy poprzednich edycjach Śladu, a w tym roku strona muzyczna Spotkań z Kulturą Żydowską to jego zasługa. Dzięki niemu po raz pierwszy posłuchamy m.in. muzyki chasydzkiej. To także skrzypek ROK „odczytał” zanuconą przed laty przez pochodzącego z Radomia Bez Ziona Golda i nagraną melodię radomskich Żydów. Podczas Śladu odbędzie się jej współczesne prawykonanie.
W ubiegłym roku do Resursy trafiły fragmenty macew odnalezione podczas rozbiórki prywatnego domu. W sobotę odbędzie się uroczystość – z udziałem m.in. Michaela Schudricha, naczelnego rabina Polski - ich osadzenia na cmentarzu żydowskim.
Wstęp na wszystkie wydarzenia Śladu jest bezpłatny. Poza promocją książki Agaty Maksimowskiej odbywają się one w Resursie Obywatelskiej.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Program Śladu:

Poniedziałek, 13 maja

- godz. 12 - „Na marginesie...” - wycieczka śladami radomskiego prawnika i pisarza Edwarda Kossoya (zbiórka przed Resursą)
- godz. 18 - „Ja, mój tata i nasza żydowska historia" - spotkanie z reżyserem Andrzejem Sapiją i projekcja jego filmu o Edwardzie Kossoyu

Wtorek, 14 maja

- godz. 12 - „Radom w dobie Holocaustu oczami holenderskiego Żyda Julesa Schelvisa” - wykład Filipa Główki, ucznia VI LO im. J. Kochanowskiego
- godz. 18 - Retrospotkanie 17 - promocja książki Marcina Kępy „Balkony. Siedem opowieści o żydowskim Radomiu”, spotkanie z autorem i prezentacja fotografii o tematyce żydowskiej z portalu Radom.Retrospekcja

Środa, 15 maja

- godz. 12 i 18 - Klub Dobrego Filmu: „Nieczyści”, reż. Daniel Najenson - film z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”

 Czwartek, 16 maja

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

- godz. 12 - „Artystyczna pasja” - wykład Edith Chomentowski z Paryża o jej ojcu, pochodzącym z Radomia malarzu Dawidzie Garfinkielu
- godz. 17.30 - „Pamięć 28 750-185” - wernisaż prac fotograficznych Ireneusza Domańskiego; dawne zdjęcia udostępniło Archiwum Państwowe w Radomiu
- godz. 18 - „Historia radomskich Żydów” - promocja specjalnego wydania Radomskich Studiów Humanistycznych poświęconych tematyce żydowskiej i drugiego, rozszerzonego wydania publikacji „Beit Radom/Dom Radom”
- godz. 19 - „Chojze - Widzący z Lublina” - koncert muzyki chasydów. Wystąpią: Symcha Keller (śpiew, flet), Paweł Stępnik (gitara klasyczna), Krzysztof Pachla (klarnet), Robert Brzozowski (kontrabas), Bartłomiej Stańczyk (akordeon), Tomasz Kozdraj (instrumenty perkusyjne), Marcin David Król (skrzypce)

Piątek,7 maja

- godz. 17.30 - „Dziewczyna z pamiętnika” - otwarcie wystawy przygotowanej przez Muzeum Galicja z Krakowa (na podstawie pamiętnika Ryfki Lipszyc z łódzkiego getta)
- godz. 18 - „Tak bym chciała...” - premiera spektaklu Teatru Poszukiwań na podstawie pamiętników Ryfki Lipszyc i Anny Frank, adaptacja i reżyseria Włodzimierz Mancewicz

 Sobota, 18 maja

- godz. 12 - „Wałowa - historia żydowskiej dzielnicy” - spacer sentymentalny (start: skrzyżowanie ul. Wałowej i Żeromskiego)
- godz. 16 - „Stosunki polsko-żydowskie. Szanse i zagrożenia” - panel dyskusyjny z udziałem m.in. dr historii Idit Gil z Izraela, Sharon Grossfeld i Hildy Chazanovitz (USA) i dr. Tomasza Domańskiego (IPN)
- godz. 19 - „Birobidżan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi” - promocja książki Agaty Maksimowskiej i spotkanie z autorką (Sala Multimedialna w Muzeum im. J. Malczewskiego; wydarzenie w ramach Nocy Muzeów)

Niedziela, 19 maja

- godz. 13 - „Pamięć” - uroczystość z udziałem m.in. Michaela Schudricha, naczelnego rabina Polski, i Piotra Puchty, szefa Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (cmentarz żydowski przy ul. Towarowej)
- godz. 17 - „Jak uczyć o polsko-żydowskiej historii?" - panel dyskusyjny z udziałem nauczycieli oraz potomków dawnych radomian zaangażowanych w projekty związane ze wspólnym dziedzictwem historycznym
- godz. 19 - „W kraju Wisły” - koncert Gerard Edery Trio: Gerard Edery (gitara, śpiew), Marcin David Król (skrzypce), Sebastian Wypych (kontrabas)

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy