Wieczór wspomnień o „Gajlówce”

Wieczór wspomnień o „Gajlówce”
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJFilm o Marii Gajl to kolejna produkcja przygotowana przez radomską Resursę Obywatelską w ramach cyklu „Radomskie portrety”. W dokumencie przygotowanym przez Elwirę Dzikowską wiele miejsca  Zakładom Naukowym Żeńskim Marii Gajl.  Popularna „Gajlówka” mieściła się w gmachu dzisiejszego liceum im. płk. Dionizego Czachowskiego.   Do tej szkoły uczęszczały  córki prezydenta Radomia  Józefa Grzecznarowskiego – Halina i Danuta. Obie przyjechały na premierę filmu, by podzielić się swoimi wspomnieniami.    

- Zaczęłam chodzić do  Gajlówki  jako sześciolatka- mówiła Halina Szpilman. – Wtedy nikt nie widział problemu , by właśnie w tym wieku zaczynać szkołę. Moi rodzice oraz pedagodzy chyba wiedzieli, że jestem na tyle duża, że mogę zacząć naukę . W tej szkole była taka serdeczna atmosfera, pamiętam, że mieliśmy dystans do nauczycieli.  Pamiętam doskonale Panią Marie Gajl. To właśnie ona stwarzała, tę dobrą atmosferę w tej szkole.  Wszyscy traktowaliśmy ją z dużym dystansem i szacunkiem. Była świetną dyrektorką szkoły. Potrafiła tę szkołę zorganizować i zarządzać. Nawet po wojnie, jak wróciliśmy do szkoły, to czuć tam było spokój i stabilizację.

Maria Gajl była wybitną pionierką polskiego szkolnictwa  Najpierw uczyła dzieci  w prywatnych domach . Po ukazie carskim  z 1906 roku,  zezwalającym na zakładanie prywatnych szkół z wykładowym językiem polskim,  założyła 3 klasową szkołę żeńską. Potem przekształcała je w Zakłady Naukowe Żeńskie w skład w których wchodziły gimnazjum liceum i szkoła powszechna.  Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi  Zmarła w 1945 roku. Jej imię nosi  jedna z radomskich ulic. 


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy