Trwają 9. Spotkania z Kulturą Żydowską

Trwają 9. Spotkania z Kulturą Żydowską
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

„Księga Radomia.” Historia zgładzonej przez nazistów społeczności żydowskiej w Polsce. To opowieść o mieście spisana przez ocalonych z Holocaustu radomskich Żydów.  – To pierwsze polskie wydanie tzw. pinkasa, czyli zbioru historii opowiedzianych właśnie  przez ocalonych z zagłady  radomskiego getta- wyjaśnia Marcin Kępa z Resursy Obywatelskiej. – Pamięć jednak bywa zawodna, więc w książce dodatkowo znajdują się przypisy wykonane przez historyka Sebastiana Piątkowskiego.

Ślad- otwarcie wystawy i promocja książki


W Resursie Obywatelskiej można już też oglądać wystawę Ślad, opowiadającą o losach społeczności żydowskiej w naszym mieście. Punktem wyjścia jest Esterka- Żydówka która wg. kronikarz Jana Długosza miała być kochanką króla Kazimierza Wielkiego. Jednym z miejsc gdzie miało dochodzić do spotkań miał być  Radom. Ekspozycja kończy się zaś na czasach współczesnych.

Ślad- spektakl Kwartet Bethowena


W piątek (4 sierpnia) w parku na Glinicach aktorzy Teatru Resursa pokazali sztukę  „Kwartet Bethowena”.  Sztuka powstała na motywach opowiadania Waldemar Nowakowskiego. To przejmująca relacja z wizyt młodego Waldemara Nowakowskiego w getcie na Glinicach.  Młody Waldek pobierał tam lekcję gry na skrzypcach u Pawła Gissera.


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Polecamy