Taniec w Radomiu, Szkoły tańca Idealne połączenie dwóch światów - Pląsawisko - Co za dzień
baner

Idealne połączenie dwóch światów


Taniec i muzyka - dwie dziedziny życia, które od zarania dziejów służą ludziom do wyrażania swoich emocji w ekspresywny sposób.

Wśród miłośników wspomnianych form ekspresji, są oczywiście artyści, którzy bardzo często łączą ze sobą taniec oraz muzykę tak, aby przekazać swoim odbiorcom jak największą dawkę emocji.

Tak było od dawien dawna i pod względem znaczeniowym, do tej pory, niewiele się zmieniło. Jednakże postęp cywilizacyjny, jaki nastąpił w XX wieku sprawił, że komunikacja między artystą a odbiorcą stała się dodatkowo łatwiejsza, a to wszystko dzięki zdobyczom techniki takim jak: winyle, radio, kasety, płyty CD i… telewizja. 

Jest 1 sierpnia 1981 roku, przenosimy się do Stanów Zjednoczonych, gdzie właśnie rozpoczyna się istna rewolucja w świecie muzyki. Otóż właśnie tego dnia zostaje uruchomiona pierwsza na świecie stacja muzyczna – MTV.

Pojawienie się na rynku nowego kanału poświęconego tematyce muzycznej, odegrało ogromną rolę w docieraniu wykonawców ze swoją twórczością do coraz szerszego grona konsumentów. To właśnie dzięki tej telewizji artyści po raz pierwszy mieli możliwość zaprezentowania swoich utworów masowej publiczności rozproszonej po całym świecie.

No tak, ale co z tym tańcem? Otóż uruchomienie stacji muzycznej, chcąc nie chcąc, zmusiło artystów do produkowania teledysków. Klipy dały możliwość zaprezentowania odbiorcom nie tylko muzyki, ale i tańca. Artyści połączyli ze sobą te dwie dziedziny ekspresji, tworząc niejednokrotnie niesamowite, a czasem wręcz kultowe choreografie, które są podziwiane oraz naśladowane przez fanów na całym świecie. Stacja MTV od 1984 nagradza muzyków, którzy  wyróżnili się właśnie dzięki układom tanecznym. Od tamtej pory powstała pokaźna lista laureatów tego wyróżnienia. My postanowiliśmy wybrać dla Was kilka z tych, które na dobre zapisały się w historii najoryginalniejszych choreografii.

Na pierwszym miejscu znalazł się nie kto inny jak Michael Jackson z choreografią do klipu pt. „Thriller”. Król muzyki pop, jako pierwszy artysta, został wyróżniony nagrodą za układ taneczny i w przyszłości jeszcze wiele razy był nagradzany za swój ponadprzeciętny talent wokalny oraz taneczny. W ślady brata poszła również Janet Jackson, która jest jedną z pierwszym artystek przykładających szczególną uwagę do elementów tanecznych, co podobnie jak w przypadku Michaela, zostało docenione przez MTV oraz widzów na całym świecie. Obejrzyjcie klip do utworu „Rhythm Nation”.Teledyski nie ograniczają się tylko i wyłącznie do występów muzyków, być może dlatego, że nie każdy z nich posiada zdolności taneczne i właśnie dlatego do współpracy są chętnie zapraszani goście, wśród których nie brakuje artystów kojarzonych głównie z rolami filmowymi. Do śmiałków występujących w klipach muzycznych dołączył Christopher Walken, który zaczynał swoją karierę na deskach Broadwayu. W brawurowy sposób zaprezentował swoje umiejętności w teledysku do utworu „Weapon of choice” wyprodukowanego przez grupę Fatboy Slim.

O tym, że często mniej znaczy więcej, mogła przekonać się Beyonce, która zdobyła nagrodę za układ taneczny stworzony na potrzeby teledysku do utworu „Single Ladies”. Spośród wymienionych choreografii, ten jest wyjątkowy, ponieważ autorzy postanowili postawić na minimalizm w dekoracjach. Dzięki ograniczeniu scenografii, widzowie mogli skoncentrować się na układzie tanecznym, który doczekał się wielu naśladowców. Wśród nich znaleźli się footboliści, piosenkarz Justin Timberlake, a także sto kobiet, które pewnego dnia postanowiły spotkać się na jednej z londyńskich ulic, aby wspólnie zatańczyć do tego utworu, idealnie naśladując kroki wykorzystane w teledysku.Jest to zaledwie namiastka wideoklipów, które już na zawsze zapiszą się w historii muzyki za sprawą niebanalnych, innowacyjnych, a czasem nawet skandalicznych układów tanecznych. Wymienione klipy są jedynie próbą przybliżenia skali rewolucji, jaka ogarnęła świat muzyki po zaistnieniu stacji telewizyjnych takich jak MTV.

A które klipy, wg Was, zasługuj na miano najlepszych teledysków wszech czasów?

foto: www.beyonceonline.com

        www.celebrityhot.info

        www.hittmuzik.comAnna Prokop


Polecany artykuł

Zatańczmy oberki i mazurki, czyli Zawirowania radomskie Czas na kolejną dawkę pięknej muzyczno-tanecznej tradycji Radomszczyzny. W sobotę, 9...

x