"Granda" - Muzyka - Co za dzień
baner

"Granda"


"Granda" to trzeci studyjny album Moniki Brodki. Wydanie płyty poprzedzał singiel ''W pięciu smakach''. Krążek w całości można już usłyszeć od 29 sierpnia 2010 roku, wtedy to właśnie Brodka przedstawiła na festiwalu Orange Warsaw Festival. 


nuty''Granda" jest albumem, który ciężko określić i przypisać do jednego stylu. Usłyszeć możemy tam zarówno pop, rock jak i nuty folkloru. Lecz wszystko jest tak naprawdę inne, pop już nie brzmi tak normalnie a folk jest podkręcony i poplątany, a to wszystko wpływa jeszcze bardziej na to, iż płytę można słuchać godzinami, nie nudząc się, odkrywając w niej za każdym razem coś innego. Piosenkarka wraca w utworach do swoich rodzinnych, góralskich stron. W wyjątkowy sposób łączy zarówno dźwięki syntezatora i dud, nowoczesności i tradycji. Jest to płyta autorska wokalistki, niezwykle zaskakująca, zaplanowana i z pazurem. Piosenkarka przedstawiła nam coś całkowicie nowego, odmiennego od tego, co możemy znaleźć na muzycznych listach, jak i również innego od poprzednich utworów Brodki. Płyta przedstawia niezwykła zabawę głosu i słów: ''kropki kreski'', ''pod kopułą w mojej głowie, śmiercionośna jest maszyna".

Każda piosenka opowiada inną historii, w każdej możemy usłyszeć coś nietypowego, ale i  elektryzującego dzięki czemu słucha się ich z wielką przyjemnością. Kawałek ''Szysza'' porusza niezwykłym góralskim wstępem, po czym opowiada nam o bożku voodoo, '' W pięciu smakach'' serwuje niezwykle wesołą i skoczną wycieczkę, zaś ''Syberia'' to już poruszający i liryczny utwór.

1.”Szysza” ( muz. B. Dziedzic, M. Brodka; sł:J. Szymkiewicz, M. Brodka) – 3:40

2. ''Granda''( muz. B. Dziedzic, M. Brodka; sł: R. Łukasiewicz) – 3:33

3. ''Krzyżówka dnia'' ( muz. B. Dziedzic, M. Brodka; sł: R. Łukasiewicz) – 3:16

4. ''Sauté'' ( muz. B. Dziedzic, M. Brodka; sł:J. Szymkiewicz) – 3:41

5. ''Hejnał'' ( muz.J. Brodka, B. Dziedzic) – 1:9

6. '' W pięciu smakach'' ( muz. B. Dziedzic, M. Brodka; sł: R. Łukasiewicz) – 3:38

7. ''Bez tytułu'' ( muz. B. Dziedzic, M. Brodka; sł: M. Brodka) – 2:48

8. '' K.O'' '( muz. B. Dziedzic, M. Brodka; sł: R. Łukasiewicz) – 4:04

9.'' Syberia''  ( muz. B. Dziedzic, M. Brodka; sł: M. Brodka) – 2:39

10.'' Kropki kreski'' ( muz. B. Dziedzic, M. Brodka; sł: M. Brodka) –2:21

11.'' Excipit'' ( muz. B. Dziedzic, M. Brodka; sł: Q. Carenzo) – 4:11

Nina Z.


Polecany artykuł

Rafa wystartuje już w najbliższy weekend Tegoroczne Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa 2017” odbędą się w dniach...

x