Kulturalny Radom Szczęście w nieszczęściu Kamila Kuskowskiego - Kultura - Co za dzień

Szczęście w nieszczęściu Kamila Kuskowskiego


Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu odbędzie się wernisaż wystawy Kamila Kuskowskiego pt. „Szczęście w nieszczęściu”. Start 16 marca (piątek) o godz. 18.00. Ekspozycję będzie można oglądać do 6 kwietnia.


Kuskowski przygotował wystawę w formie multimedialnej. To 13 prac(prace malarskie, wideo, obiekty i instalacje), które ukazują zabobonność we współczesnym świecie. Autor odniósł się do wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu mocy nadprzyrodzonych, które warunkują czyjeś szczęście lub nieszczęście.

Większość z nas wierzy w zabobony. Okazuje się, że niektóre z nich mają charakter międzynarodowy. Liczba 13 wszędzie uznawana jest za pechową: w wieżowcach na całym świecie nie ma 13. piętra, w samolotach nie ma siedzeń o tym numerze, piątek 13. jest dniem feralnym. Stłuczone lustro wróży 7 lat nieszczęść, a czarny kot to siły nieczyste, przejście pod drabiną to pech, a na widok kominiarza trzeba złapać się za guzik, by mieć szczęście.

Wystawa w „Elektrowni” będzie okazją do przyjrzenia się naszej zabobonności, zastanowienia się nad często zapomnianą genezą niektórych przesądów, a przede wszystkim zweryfikowania naszych zachowań w sytuacji, gdy… np. trzeba będzie odpukać w „niemalowane”.

Wystawa miała swoją premierę we wrześniu 2011 r. Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej. Owocem współpracy obu instytucji będzie wspólnie wydany katalog wystawy.

Kamil Kuskowski urodził się w 1973 roku w Zakopanem. W 1992 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1995-2000 studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Łodzi. W roku 2000 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Tkaniny Unikatowej prof. Aleksandry Mańczak oraz w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Andrzeja Gieragi. W 2005 roku uzyskał stopień doktora, a w 2008 roku - doktora habilitowanego. W latach 1999-2011 pracował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 2010 zatrudniony jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Działań Audiowizualnych w Katedrze Nowych Mediów, której jest kierownikiem. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), laureatem nagrody Pisma ArtystycznegoFormati wyróżnienia jury na V Krajowej Wystawie Malarstwa Młodych w VI Konkursie im. E. Gepperta we Wrocławiu (2003), NagrodyNBP młodym twórcom kultury(2004), Nagrody Magazynu o SztuceARTeon(2005). Prowadzi Galerię Zona Sztuki Aktualnej w Łodzi oraz w Szczecinie. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, instalacji, sztuki wideo. Współpracuje z Galerią Piekary w Poznaniu i Galerią m2 w Warszawie.


Źródło: MCSW "Elektrownia"red. K. S.


Wasze komentarze


Polecany artykuł

Weekend po radomsku - co, gdzie, kiedy? Teatr dla najmłodszych, kolejny spacer po Radomiu i bardzo dużo muzyki dawnej – taki będzie...

x