Na uczelniach wyższych czas na zmiany!

Na uczelniach wyższych czas na zmiany!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Jak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, „rozpoczęły się konsultacje społeczne, dotyczące nowelizacji ustaw o szkolnictwie wyższym, ustawie o zasadach finansowania nauki oraz kilku innych ustawach”.

Zmiany mają polepszyć kształcenie studentów, zwiększyć ich szanse na rynku pracy oraz podnieść poziom i pozycję polskiej nauki na świecie.

„Ukrócone zostaną praktyki uczelni, które łamią prawo, w tym zwłaszcza prawa studentów. Już w maju 2013 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosi Listę Ostrzeżeń – wykaz uczelni i wydziałów, których działania są bezprawne lub budzą wątpliwości” - podaje MNiSW.

10 proc. osób rozpoczynających studia będzie mogło starać się o stypendia już od pierwszego semestru. Uczelnie zostaną podzielone na badawcze i zawodowe, gdzie na kierunkach praktycznych będą obowiązkowe trzynastomiesięczne praktyki. Każda z uczelni zostanie zobligowana do sprawdzania prac w systemie antyplagiatowym.

Zostanie wprowadzona także zmiana definicji młodego naukowca: „Ograniczenie wiekiem (do 35 lat) zostanie zastąpione okresem, jaki upłynął od uzyskania stopnia naukowego doktora – 5 lat, przy czym nie będą do niego wliczane urlopy macierzyńskie i wychowawcze udzielane na zasadach określonych w Kodeksie pracy”.

Szersze informacje dotyczące planowanych zmian można znaleźć na stronie MNiSW. Tam też można przesłać opinię dotyczącą projektowanych zmian.

Red. N.Z/ Żródło: MNiSW

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy