Policja rozbiła dużą grupę przestępczą

Policja rozbiła dużą grupę przestępczą
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

[gallery id=725]

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej to efekt pracy policjantów Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu i Prokuratury Okręgowej w Płocku, która w marcu 2013 wszczęła śledztwo dotyczące międzynarodowego obrotu papierosami pochodzącymi z przemytu. Śledczy ustalili, że członkowie grupy trudnili się handlem na szeroką skalę papierosami, które trafiały do Polski z Białorusi, a następnie przemycane były do Austrii i Włoch. 

Grupą kierował mieszkaniec województwa mazowieckiego, który powierzał najważniejsze przestępcze zadania swoim dwóm synom. Mężczyźni przygotowywali skrytki w samochodach, które służyły następnie do przemytu papierosów. Za przemyty odpowiadali kolejni członkowie grupy, w tym trzej bracia, którzy prowadząc legalną firmę transportową przewozili papierosy do Polski, wykonując legalne przewozy zlecone przez firmy logistyczne. Każdorazowo w tak przygotowanych pojazdach ukrytych było kilkadziesiąt tysięcy paczek papierosów. Przemycone papierosy trafiały na teren powiatu żyrardowskiego, przepakowywane były do innych pojazdów i transportowane na teren Austrii. Ostatnim etapem przemytu były Włochy, gdzie grupa miała swoją rezydentkę będącą w ścisłym kontakcie z miejscowymi przestępcami.

- Jak ustalono grupa prowadziła swoją działalność na terenie całego kraju od stycznia ubiegłego roku i naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia w kwocie nie mniejszej niż 17 milionów złotych.W toku prowadzonego postępowania policjanci zatrzymali 25 osób. W stosunku do 5 członków grupy Sąd Rejonowy w Płocku na wniosek Prokuratury Okręgowej w Płocku zastosował areszty tymczasowe. Zabezpieczono papierosy bez polskich znaków akcyzy skarbowej oraz osiem pojazdów, które służyły do przemytu, a także 200 tysięcy złotych, zarówno w złotówkach, jak i EUR - informuje Rafał Jeżak z Zespołu Prasowego KWP Radom. 

Członkom grupy grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, zaś jej liderowi do 10 lat.  Policjanci i prokurator planują dalsze zatrzymania.

Tymczasem policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu zatrzymali dwóch mężczyzn, który w wynajmowanym garażu ukryli spirytus, papierosy, tytoń i narkotyki.

Kilka dni temu kryminalni ustalili, że w jednym z garaży na ulicy Wierzbickiej przechowywane są wyroby bez wymaganej przepisami akcyzy. - Zatrzymali tam dwóch mężczyzn, 35-latka, który wynajmował garaż i jego 20-letniego kolegę. Policjanci zabezpieczyli na miejscu ponad 20 litrów spirytusu, 3 kg krajanki tytoniowej, maszynę służącą do cięcia liści tytoniu oraz ponad 1000 szt. papierosów. Dodatkowo, podczas przeszukania zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli środki odurzające, w tym marihuanę i substancje psychotropowe. Mężczyźni odpowiedzą za posiadanie narkotyków i wyrobów bez akcyzy - wyjaśnia Justyna Leszczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

KWP Radom, KMP Radom

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/przemyt.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96