KOZIENICE. Otwarcie wystawy w Muzeum Regionalnym

KOZIENICE. Otwarcie wystawy w Muzeum Regionalnym
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Na wernisaż wystawy „Naszej chaty niskie progi”, który odbędzie się w piątek, 27 listopada o godz. 17 zaprasza Muzeum Regionalne w Kozienicach.

Ekspozycja prezentuje wnętrze dwuizbowej chałupy wiejskiej z przełomu XIX i XX wieku. Bogaty zbiór eksponatów etnograficznych pozwolił na rekonstrukcję izby„czarnej”, w której koncentrowało się życie codzienne, izby „białej”- reprezentacyjnej oraz komory – pełniącej funkcję magazynu. Dzięki temu możemy wyobrazić sobie, jak mieszkali ludzie w rejonie Puszczy Kozienickiej, jakich używali sprzętów, jak spędzali czas, co ich cieszyło.

- Tradycyjna chałupa urządzona była skromnie, jej wnętrza wypełniały surowe meble i liczne przedmioty używane w gospodarstwie domowym. Oznaką zamożności były haftowane poduchy, skrzynie wypełnione kilimami, odzieżą odświętną oraz święte obrazy – mówi Aleksandra Janosz-Panek z Muzeum Regionalnego. - Wystawa jest dokumentem tradycji, obyczajów i dziedzictwa wiejskiego. Przenosi nas w świat, który bezpowrotnie minął, gdzie wierzenia i wróżby łączyły się z realnym życiem.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie występ Ludowego Zespołu Dziecięcego „Cyraneczka” z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Jaroszkach oraz kapeli Jaśki z Michałowic.

czd/ fot. muzeum

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy