Wielkie święto piosenki żeglarskiej - "Rafa 2012"

Wielkie święto piosenki żeglarskiej -
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Festiwal zostanie podzielony na dwie części. Podczas pierwszej odbędą się przesłuchania konkursowe w Klubie Osiedlowym "Ustronie" przy ulicy Sandomierskiej 14. Rozpoczną się one o godzinie 10. W przeglądzie mogą uczestniczyć zespoły i wokaliści w dwóch kategoriach wiekowych: do 18 lat i powyżej 18 roku życia. Szczegółowe informacje na temat konkursu i kartę zgłoszeniową znajdziecie na stronie: www.bradeli.pl.

Następnie w Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego o godzinie 19 odbędzie się koncert finałowy, podczas którego wystąpią najlepsze zespoły, wyłonione podczas eliminacji. Podczas koncertu odbędzie się także wystawa prac plastycznych pt. „Piosenka, słońce, woda, żagle i wiatr”. Jako gwiazdy wystąpią m.in. laureaci poprzedniej edycji "Rafy" - Przylądek Dobrych Dni oraz zespół Za Horyzontem i Kliper.

Organizatorami tegorocznej edycji "Rafy" są: Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerskiego Klubu Turystycznego „BRA-DE-LI”, Klub Osiedlowy „ Ustronie” ul. Sandomierska 14. W przygotowanie festiwalu włączyli się również: ZHP- Hufiec-Radom-Miasto i Okręgowy Związek Żeglarski - Radom.

Radomskie Spotkania z Piosenką Żeglarską "Rafa" to jeden z najstarszych festiwali szantowych w Polsce. Twórcą imprezy jest Roman Dąbrowski, który w 1982 roku zaprosił do Radomia zespół "Stare Dzwony". Rok później w związku z obchodami 60-lecia PZŹ wydano pierwszą w Polsce płytę z piosenkami żeglarskimi. W następnych latach oprócz koncertów zaproszonych gości organizowano także konkursy, w których brały udział lokalne zespoły amatorskie. W roku 1988 "Rafa" odbyła się dwukrotnie. VIII Rafa była ostatnią zorganizowaną przez Romana Dąbrowskiego i klub"Fregata".

Od 1989 roku organizację Rafy przejął klub Bra-De-LI z druhną Magdą Bieńkowską na czele. IX "Rafa" była już imprezą ogólnopolską. Z roku na rok zwiększała się jej popularność i prestiż. Zwycięstwo w konkursie oznaczało kwalifikację do udziału w największym festiwalu żeglarskim "Shanties" w Krakowie.

Atrakcją "Rafy" zawsze były koncerty gwiazd. Oprócz Starych Dzwonów występowali tu także: Spinakery, Cztery Refy, Ryczace Dwudziestki, Mechanicy Shanty, Zejman&Garkumpel, EKT-Gdynia, Jerzy Porębski, Andrzej Korycki, Atlantyda i inni.

Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerskiego Klubu Turystycznego „BRA-DE-LI” nie jest jedynie organizatorem "Rafy", co roku do konkursu startują jego podopieczni, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.  Najczęściej nagradzane zespoły: "Wiercipięty", "Szałaputy", "Niewypał", "Niespodzianka", "Bra-De-Li", "Młode Bra-De-Li" i soliści: Justyna Piątek, Izabela Puszko,Łukasz Jemioł i Katarzyna Dyzner.

red. D.T./ źródło: http://www.bradeli.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Ostatnio komentowane

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/4_kultura/kalendarium/rafa2012_ostateczna.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96