Powstaje wyniesione skrzyżowanie na Glinicach

Powstaje wyniesione skrzyżowanie na Glinicach
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Tarcza skrzyżowania zostanie wyniesiona, czyli w całości będzie progiem zwalniającym. Dojeżdżając z każdej strony, trzeba będzie tam ograniczyć prędkość.

Pierwsze tego typu rozwiązanie w Radomiu zastosowano u zbiegu przebudowanych ulic Dzierzkowskiej i Nowogrodzkiej. Choć w tym przypadku jest zbyt mała różnica pomiędzy poziomem jezdni i poziomem skrzyżowania.

- Bez większych problemów da się je pokonać z prędkościami znacznie przekraczającymi dopuszczalne. Mając to na uwadze wystąpiliśmy do miejskich drogowców o przeanalizowanie projektu dotyczącego przebudowy skrzyżowania ulic Górnej, Kaszubskiej i Odrodzenia pod kątem zastosowanych rozwiązań - mówi Sebastian Pawłowski, szef Bractwa Rowerowego, który z wykształcenia jest inżynierem do spraw transportu miejskiego.

Skrzyżowanie położone na pograniczu Glinic i Dzierzkowa jest jednym z najbardziej niebezpiecznych w mieście, co potwierdzają policyjne statystyki zdarzeń drogowych. - Od początku bieżącego roku doszło w tym miejscu do dwóch wypadków i dziesięciu kolizji - informuje Justyna Leszczyńska z Zespołu do spraw Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

O budowę wyniesionej tarczy skrzyżowania postulowali od 2009 roku przedstawiciele Bractwa Rowerowego, mieszkańcy Glinic i Dzierzkowa oraz dyrekcja pobliskiej podstawówki. Decyzja o przebudowie zapadła na posiedzeniu Zespołu do spraw Poprawy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, które odbyło się w ostatni czwartek września tego roku. Pieniądze na tę inwestycję znalazły się dzięki oszczędnościom z rozstrzygniętych przetargów na budowy i remonty ulic.

- Przetarg na przebudowę wygrała firma Stagmar z Radomia, która zaproponowała za to prawie 119 tysięcy złotych. Najdroższa z sześciu złożonych ofert opiewała natomiast na ponad 172 tysiące złotych - informuje Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Z powodu rozpoczętych robót drogowych występują utrudnienia w ruchu (zwężenia jezdni). Budowa bezpiecznego skrzyżowania będzie wiązała się z tymczasowym jego zamknięciem dla ruchu. Mieszkańcy Glinic i Dzierzkowa cieszą się z inwestycji, ale zastanawiają się, czy drogowcy nie powinni poczekać z rozpoczęciem prac do wiosny.

- Wyniesione skrzyżowanie u zbiegu Odrodzenia, Kaszubskiej i Górnej ma powstać z kostki brukowej, przy obecnej temperaturze takie prace można jeszcze prowadzić - twierdzi Dariusz Dębski.

Marcin Walasik (m.walasik@cozadzien.pl); Fot. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy