Nowa wysepka gotowa. Czy bezpieczna?

Nowa wysepka gotowa. Czy bezpieczna?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

[gallery id=129]

Budowa wysepki na ul. 25 Czerwca kosztowała około 32,5 tys. zł. (netto). Pieniądze na ten cel wygospodarowano z oszczędności miejskich drogowców na tegorocznych przetargach. Pasy ruchu mają tam taką samą szerokość, jak dotychczas. Zostały nieco przesunięte kosztem szerokości chodników po obu stronach arterii.

- Pojawiły się głosy, że należałoby je zwęzić, ale nie jest to możliwe, bo wtedy autobusy, których jeździ tam sporo, nie mieściłyby się na swoim pasie i musiałyby zahaczać o pas sąsiedni - mówi Marek Ziółkowski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Miejscy drogowcy przekonują, że dzięki azylowi jest bezpieczniej, gdyż piesi mają teraz możliwość przekraczania najpierw dwóch pasów jezdni, a dopiero potem dwóch kolejnych. - Wcześniej musieli jednocześnie przechodzić aż przez cztery pasy ruchu - przypomina Marek Ziółkowski.

O opinie na temat tego, jak sprawdza się w praktyce nowa wysepka, zapytaliśmy spotkanych na miejscu pieszych. Większość z nich twierdzi, że auta dalej pędzą z taką prędkością, jak wcześniej, więc inwestycja nie bardzo poprawi bezpieczeństwa ludzi będących na pasach. 

 - W piątek wieczorem przechodziłam tędy z pięcioletnią córeczką. Gdy doszłam do połowy przejścia, zatrzymał się samochód jadący wewnętrznym pasem od strony XV-lecia. Nagle drugim pasem przemknęło auto, które omal nas nie potrąciło. Kierowca pędził z tak dużą prędkością, że nie byłam w stanie dostrzec numeru tablic rejestracyjnych ani marki pojazdu - opowiada pani Alicja (nazwisko do wiadomości redakcji.

Marcin Walasik (m.walasik@cozadzien.pl); Zdjęcia: Michał Sołśnia

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy