MZDiK sprawdzi reklamy na ulicach

MZDiK sprawdzi reklamy na ulicach
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Ustawa o drogach publicznych nie pozostawia żadnych wątpliwości: zezwolenia na zajęcie pasa drogowego wydaje zarządca drogi. A zamontowanie dużej tablicy czy nawet czasowe ustawienie niewielkiej planszy reklamowej jest niczym innym, jak właśnie zajęciem części pasa. Przedsiębiorca musi na to uzyskać zgodę MZDiK. Takie zezwolenia wydawane są w imieniu prezydenta Radomia, który jest zarządcą wszystkich dróg publicznych w obrębie miasta, bez względu na ich kategorię.

WYSTARCZY WNIOSEK, MAPKA, OPINIA...

- Załatwienie formalności nie jest trudne. Wystarczy wypełnić wniosek o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego pod reklamy. Wzór takiego wniosku jest dostępny na naszej stronie internetowej pod adresem www.mzdik.pl, w zakładce Pliki do pobrania. Można go samodzielnie wydrukować i wypełnić w domu. Jeśli przedsiębiorca chce ustawić na chodniku lub trawniku tylko niewielką tablicę zwaną potocznie "potykaczem", do wniosku należy dołączyć mapkę sytuacyjną w skali 1:500 danego odcinka ulicy, z zaznaczonym miejscem umieszczenia reklamy oraz jej wymiarami. Potrzebna jest również opinia dotycząca lokalizacji reklamy pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego - taką opinię wydaje nasz Dział Inżynierii Ruchu. Wniosek wraz z załącznikami należy dostarczyć do naszego sekretariatu, który mieści się przy ulicy Traugutta 30/30A na drugim piętrze, w pokoju 25. Pracujemy w dni powszednie od godziny 7.30 do 15.30 - informuje Dariusz Dębski, rzecznik MZDiK w Radomiu. 

Jeśli wniosek dotyczy większej reklamy, o masywnej konstrukcji, montowanej na stałe na przykład na pasie między jezdniami, sama mapka i opinia Działu Inżynierii Ruchu nie wystarczą. Po uzyskaniu zgody na dysponowanie terenem przedsiębiorca musi jeszcze zgłosić się do Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego. Wydział ten podejmuje decyzję, czy ustawienie tablicy wymaga uzyskania osobnego pozwolenia zgodnie z prawem budowlanym, czy też podlega tylko zgłoszeniu. Formalności te należy załatwiać co najmniej na 30 dni przed planowanym montażem tablicy.

STAWKI I KARY

- Za umieszczenie w pasie drogowym reklamy pobieramy - zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z 2011 roku - stosowne opłaty. Stawki zależą od kategorii drogi. Za ustawienie tablicy reklamowej o powierzchni jednego metra kwadratowego na drodze krajowej pobieramy opłatę w wysokości 2,70 zł za każdy dzień. W przypadku drogi wojewódzkiej stawka wynosi 2,50 zł, drogi powiatowej - 1,90 zł, a drogi gminnej - 1,50 zł. Jeśli reklama jest podświetlana, opłata jest o 30 procent wyższa, natomiast za ustawienie reklamy typu LED pobieramy dwukrotność podstawowej stawki. Opłata za umieszczenie reklamy dwustronnej również jest liczona podwójnie - dodaje Dariusz Dębski.

Warto dopełnić wszystkich formalności związanych z ustawieniem na ulicy tablicy reklamowej, by nie narazić się na dodatkowe wydatki. Zgodnie z Ustawą o drogach publicznych kara za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi to dziesięciokrotność opłaty za okres, w którym reklama była wyeksponowana. Kary takie wymierzane są w drodze decyzji administracyjnych.


MS/foto. Archiwum

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy