Miasto wnioskuje o kasę na remonty dróg

Miasto wnioskuje o kasę na remonty dróg
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

[gallery id=126]

Zgodnie z tegorocznymi zasadami naboru, dofinansowanie do jednego zadania może wynieść maksymalnie 30 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż 3 mln zł. Miasta na prawach powiatu, takie jak Radom, mogą złożyć dwa wnioski. Inwestycje muszą zakończyć w tym samym roku, na który zostanie udzielona dotacja.

W tym roku miasto wytypowało dwie drogi, które chciałoby przebudować praktycznie od podstaw przy wsparciu finansowym z rządowego programu. To ulica Kwiatkowskiego, łącząca drogę powiatową (Słowackiego) z drogą krajową (aleją Grzecznarowskiego) oraz gruntowa ulica Starowiejska, łącząca drogę wojewódzką (Wierzbicką) z drogą powiatową (Starokrakowską).

- Projekt przebudowy Kwiatkowskiego obejmuje wymianę nawierzchni jezdni i chodników, chcemy też zamontować nowe oświetlenie. Skrzyżowanie Kwiatkowskiego z Białą byłoby po przebudowie wyniesione. Wartość całej inwestycji to 4 mln zł. - informuje Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Uspokojenie ruchu na wąskiej ul. Kwiatkowskiego poprzez budowę wyniesionego skrzyżowania z Biała proponowali już kilka lat temu przedstawiciele Bractwa Rowerowego. Wówczas drogowcy ustawili tylko atrapę fotoradaru, co jednak nie poprawiło bezpieczeństwa pieszych, ponieważ kierowcy szybko zorientowali się, że w metalowej skrzynce nie ma urządzenia rejestrującego przekroczenie prędkości.

Gruntowa ul. Starowiejska, stanowiąca istotny łącznik między Południem a Potkanowem oraz Południem a trasą krajową E77, powstałaby tak naprawdę od podstaw. W przypadku tego zadania miasto ma podpisane porozumienie z mieszkańcami oraz działającymi tam przedsiębiorcami, którzy są zainteresowani współfinansowaniem inwestycji.

- Ulica zostałaby zbudowana od podstaw, powstałyby chodniki, bezpieczne przejścia dla pieszych oraz oświetlenie. Koszt przebudowy to 3 mln 500 tys. zł. - mówi Dariusz Dębski.

Przyjmowanie wniosków do tegorocznej edycji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych trwało do piątku (28 września). Wstępne listy rankingowe zostaną ogłoszone przez wojewodę mazowieckiego do 31 października.

Marcin Walasik (m.walasik@cozadzien.pl); Zdjęcia: Michał Sołśnia

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy