Kolejne tablice świetlne przy przystankach

Kolejne tablice świetlne przy przystankach
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Tablice działają na razie wyłącznie w trybie testowym. W wyświetlanych komunikatach mogą być podawane nieprawidłowe informacje. W trybie testowym działa wciąż także, zamontowana w ubiegłym roku, tablica przy punkcie firmowym Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji przy Malczewskiego. 

- Docelowo System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej będzie informował czekających na przystankach o rzeczywistych czasach przyjazdu poszczególnych autobusów, a także o przebiegu tras lub ewentualnych zmianach w rozkładach. Dyspozytor pracujący w naszym Dziale Przewozów Pasażerskich będzie miał możliwość definiowania i wyświetlania na tablicach dodatkowych komunikatów, na przykład o nagłych utrudnieniach w ruchu - wyjaśnia Dariusz Dębski, rzecznik MZDiK.

Dwustronne tablice świetlne zostaną zamontowane łącznie na 44 najważniejszych przystankach autobusowych. Będziemy pierwszym miastem w Polsce, które wdroży System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na tak dużą skalę.

- Wyświetlacze tablic przystankowych są wykonane z diod LED. Na czarnym tle są wyświetlane duże, żółto-pomarańczowe napisy. Osoby starsze lub słabowidzące nie będą miały problemu z odczytaniem komunikatów. Są one wyświetlane w pięciu albo ośmiu wierszach - w zależności od liczby linii autobusowych korzystających z danego przystanku. Jasność świecenia diod LED jest automatycznie dostosowywana do pory dnia - nocą diody świecą słabiej, a w ciągu dnia - silniej - dodaje Dariusz Dębski.

Mniejsze tablice z matrycami podświetlanymi diodami LED od kilku miesięcy działają we wszystkich autobusach wraz z systemem głosowych zapowiedzi przystanków. Tablice w autobusach również funkcjonują w trybie testowym i do czasu zakończenia wprowadzania systemu mogą wyświetlać informacje nieprawidłowe.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej i System Karty Miejskiej wdraża w Radomiu firma R&G Plus z Mielca. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu to 8 milionów 900 tysięcy 90 złotych, z czego 85 procent to kwota dofinansowania unijnego.


MS/foto. MZDiK w Radomiu

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy