Jak funkcjonuje strefa Tempo 30?

Jak funkcjonuje strefa Tempo 30?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

[gallery id=1047]

Przypomnijmy, że zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu, skrzyżowania ulic: Kilińskiego i Staszica, Kilińskiego i Focha, Kilińskiego i Witolda, Witolda i Wąskiej, Struga i plac Jagielloński, plac Jagielloński i Witolda, plac Jagielloński i Focha, Kelles-Krauza i Focha oraz Kelles-Krauza i plac Jagielloński są równorzędne (obowiązuje na nich pierwszeństwo dla jadących z prawej strony).

Odcinek ulicy Focha od Kilińskiego do południowej jezdni placu Jagiellońskiego jest jednokierunkowy (w kierunku ulicy Kelles-Krauza). Na tej ulicy wyznaczono kontrapas dla rowerzystów. Parkowanie jest dozwolone tylko po wschodniej stronie ulicy.

Jak wprowadzone zmiany oceniają kierowcy i rowerzyści? Spytaliśmy kilku.

- Uważam, że wprowadzenie strefy Tempo 30 to dobry pomysł. Piesi będą zdecydowanie bardziej chronieni. Dla kierowców nowe znaki nie powinny być problemem - powiedział Grzegorz Wijata.

- Bardzo dobrze, że na ulicy Focha wyznaczono kontrapas dla rowerzystów. Sam pomysł ograniczenia prędkości w centrum do 30 km/h bardzo mi się podoba. Będzie dla wszystkich bezpieczniej - dodał Tadeusz Małecki.

- Z przyzwyczajeniem się do nowych zmian w ruchu nie powinno być problemów. Trzeba po prostu patrzeć na znaki, a nie jeździć na pamięć. Miejsca parkingowe są nadal zachowane, więc wszystko jest w porządku - oświadczyła Beata Zając. 

Oczywiście zdarzają się jeszcze pomyłki. Stojąc tylko przez 10 minut w pobliżu skrzyżowania ulic Focha i plac Jagielloński zauważyliśmy, że część kierujących mimo zakazu skręca w prawo i jedzie pod prąd.

- Policjanci będą w kolejnych dniach monitorowali, czy kierowcy nie łamią przepisów - poinformowała Justyna Leszczyńska z KMP w Radomiu.

- W środę patrolowaliśmy centrum miasta i pouczaliśmy kierujących, aby stosowali się do zmian. Nie karaliśmy kierowców mandatami, bo wiemy, że muszą przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Jednocześnie apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w strefie Tempo 30 i zwracanie uwagi na znaki - dodał Piotr Stępień, rzecznik Straży Miejskiej w Radomiu.

A jak Państwu podoba się wprowadzenie strefy Tempo 30 w centrum Radomia? Zapraszamy do komentowania.


Mariusz Skopek/foto. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy