W Kinie Konesera "Naginając reguły"

W Kinie Konesera
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Scenariusz i reżyseria:  Behnam Behzadi; obsada:  Amir Jafari, Ashkan Khatibi, Mehrdad Sedighian; produkcja: Iran 2013; czas trwania:  94 min.; od lat: 15.Opis filmu

Amatorska grupa teatralna ma możliwość wystąpienia poza granicami Iranu. Początkowa radość z wyjazdu szybko ustępuje miejsca kolejnym niepokojom. Paszport Szeherezady, aktorki grającej główną rolę w spektaklu, ginie. Dziewczyna podejrzewa, że dokument ukrył jej ojciec, który niechętnie podchodzi do pomysłu wyjazdu. Jej przyjaciele z trupy stają przed dylematem: jechać bez koleżanki, czy zostać razem z nią w Iranie. A może za wszelką cenę przekonać ojca, aby wyraził zgodę na wyjazd córki?

„Naginając reguły” portretuje trzecie pokolenie, któremu przyszło dorastać w czasach po islamskiej rewolucji w 1979 roku. To generacja osób rozczarowanych, które nie umieją wybaczyć dziadkom, że zgotowali im życie w takim raju, a rodzicom, że nie wyrazili buntu wobec sytuacji, w której się znaleźli. Zarazem to pokolenie, które nie ma ochoty przelewać krwi w imię walki o własne prawa. Składają się na nie osoby, które zbyt dobrze znają realia Zachodu. Korzystają (w większości nielegalnie) z Internetu i anten satelitarnych, umożliwiających im oglądanie zagranicznych stacji, czytają zachodnie książki, oglądają tamtejsze filmy.

Film świetnie przyjęty przez krytykę jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych festiwalach.

2013 – Warszawski Festiwal Filmowy, Sekcja Świat Dzisiaj
2013 – Tokijski Festiwal Filmowy, Nagroda specjalny jury
2013 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sao Paolo, Konkurs Młodych Filmowców
2013 – Mannheimski Festiwal, Nagroda specjalna jury
2013 – 3. Continents Internationall Film Festival, Nagroda publiczności
2014 – Goteborski Festiwal Filmowy, Sekcja Pięć Kontynentów
2014 – Belgradzki Festiwal Filmowy
2014 – Praski Festiwal Filmowy Febiobest

Źródło: Kino Helios

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Polecamy