Festiwal „Czerwiec '76” od piątku!

Festiwal „Czerwiec '76” od piątku!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Przez cztery godziny jurorzy i widzowie oceniać będą najciekawsze produkcje fabularne i dokumentalne, ukazujące takie wartości, jak: solidarność, tolerancja, poszanowanie praw i wolności człowieka. Taki sam scenariusz organizatorzy zaplanowali na sobotę. Zobaczymy m.in. „Rozkaz” Macieja Jeczenia i Marka Strycharskiego, „Ludzi na torach. Ursus - Czerwiec' 76” Jacka Głuskiego, „Poznańskie powstanie 1956” Krzysztofa Magowskiego, „Na początku był Radom” Tadeusza Śmiarowskiego czy „Grudzień 70. Interesy władzy” Sławomira Koehlera i Mieczysława B. Vogta.

Projekcje odbywają się w Łaźni; wstęp wolny.

Finał festiwalu zaplanowany został na niedzielę, na godz. 17 w Resursie Obywatelskiej. Wtedy dowiemy się, który z prezentowanych filmów okazał się najlepszy; zwycięzca otrzyma statuetkę i nagrodę pieniężną (5 tys. zł). Przewidziano także dwa wyróżnienie i nagrodę publiczności.

Potem widzowie gali będą mieli okazję obejrzeć biograficzny dramat z 2009 roku „Generał Nil” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego i spotkać się z odtwórcą tytułowej roli - Olgierdem Łukaszewiczem.

- Radomski protest robotniczy w czerwcu 1976 roku i losy jego uczestników wciąż inspirują filmowców.
Moim zdaniem tamte wydarzenia, tamten protest nie inspirują już tylko po to, aby w jakiś sposób udokumentować tamte dni. Teraz filmowcy raczej starają się pokazać, w jaki sposób tamte czasy wpłynęły na rzeczywistość i to co się dzieje obecnie. Okres PRL-u to był okres bardzo ciekawy i straszny zarazem, czas zniewolenia, więc to inspiruje ludzi wrażliwych. Twórcy, którzy przygotowali te projekcje, żyli w tamtych czasach; wiedzieli, jaka jest ich rzeczywistość i to widać w tych filmach. Fakt życia w tamtych czasach nakłada na nich pewien obowiązek. Pokazywania dnia dzisiejszego, co się zmieniło, czy się zmieniło i na ile się zmieniło - mówił w Radio Rekord Wiesław Mizerski, działacz opozycji antykomunistycznej, dziś koordynator konkursu.


Więcej o festiwalu - TUTAJ


nika, "7Dni", fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Najczęściej czytane

Polecamy