Sekrety nowej siedziby Fabryki Broni

Sekrety nowej siedziby Fabryki Broni
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Siedziba Fabryki Broni na Wólce Klwateckiej powstała na działce o powierzchni 3,5 ha. Hale produkcyjne zajmują 16 tys. metrów kwadratowych, a budynek administracyjny ma powierzchnię 3,5 tys. metrów kw. Generalnym wykonawcą robót była radomska firma Rosa Bud. Koszt całej inwestycji to 103 mln zł.

- Wewnątrz kompleksu znajduje się m.in. strzelnica na pistolet maszynowy. Kulochwyty zostały ustawione na odległości 100 metrów. W strzelnicy została zamontowana antyrykoszetowa wykładzina, która znacznie wpływa na bezpieczeństwo - wytłumaczył Andrzej Arczewski, dyrektor Techniczny i Produkcji Fabryki Broni "Łucznik" w Radomiu.

W tym samym budynku zlokalizowano również tzw. strzelnicę działaniową. Wygląda ona jak wielki basen, w który wystrzeliwuje się pociski z broni kalibru 12,5 mm. Oprócz tego istnieją specjalne stanowiska, które mierzą odporności lufy na ciśnienie. Ewentualne uszkodzenia wyłapują urządzenia magnetyczne.

Zobacz galerię zdjęć

Strzelnice umożliwiają potencjalnemu klientowi sprawdzenie broni i poznanie jej możliwości. Oprócz tego pozwalają na prowadzenie szkoleń dla pracowników zakładu w zakresie balistyki.

W nowej siedzibie Fabryki Broni będzie funkcjonowało sześć hal produkcyjnych, w których znajdą się najlepsze i najnowocześniejsze maszyny do produkcji tzw. modułowego systemu broni strzeleckiej.

- System ten składa się m.in. z kolby, karabinku podstawowego, karabinku krótkiego, maszynowego i wyborowego. Komora zamkowa jako najważniejszy element pozwala na budowanie różnych wariantów broni. Dlatego ten system jest praktyczny - dodaje dyrektor Andrzej Arczewski.

Warto wspomnieć, że w całej fabryce funkcjonuje system czujników, który ogranicza poruszanie się ludzi z jednej strefy do drugiej. Ma to na celu uniemożliwienie kradzieży broni. W tej chwili trwa przewożenie maszyn ze starej siedziby do nowej. Udało się już przetransportować około 60 procent urządzeń. Pełną parą produkcja w zakładzie na Wólce Klwateckiej ma ruszyć prawdopodobnie 20 czerwca.

Mariusz Skopek/foto. MS

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy