Radomskie lotnisko czeka na certyfikat i radiolatarnię

Radomskie lotnisko czeka na certyfikat i radiolatarnię
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
[gallery id=703]

- Nasze lotnisko zostanie uruchomione, gdy pozyskamy certyfikat lotniska użytku publicznego i wpis Portu Lotniczego Radom do rejestru lotnisk cywilnych. Od tej chwili będziemy mogli mówić, że lotnisko na Sadkowie działa i jest zobowiązane do przyjmowania statków powietrznych. Na początku będziemy obsługiwać tzw. ruch General Aviation, czyli wszystkie operacje cywilne z wyłączeniem połączeń regularnych. Będzie to także czas na przetestowanie infrastruktury lotniska i sprawdzenie, jak funkcjonuje umowa operacyjna pomiędzy spółką a wojskiem, czyli naszym głównym partnerem. Później pozostanie nam jedynie czekać na wybudowanie latarni DVOR wraz urządzeniem DME i oddanie ich do użytku wraz z wpisem do rejestru urządzeń lotniczych. Przypomnę, że tę inwestycję realizuje w całości Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Gdy radiolatarnia zostanie ukończona, z lotniska będą mogli korzystać regularni przewoźnicy. Planujemy, że nastąpi to na przełomie wiosny i lata 2014 roku - mówi Kajetan Orzeł, rzecznik Portu Lotniczego Radom.

Dodajmy, że wciąż trwają prace związane z budową terminala. Budynek z zewnątrz jest prawie gotowy. W tej chwili trwają prace nad oszkleniem pergoli, wewnątrz montowane są ścianki działowe oraz niezbędne instalacje. Dobiegają również końca roboty związane z budową układu drogowego prowadzącego do Portu.

Przypomnijmy, że bardzo pochlebnie o radomskim lotnisku wypowiadał się podczas sierpniowych pokazów Air Show 2013 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

- Wkrótce w Radomiu zostanie uruchomiony port lotniczy. To efekt wytrwałości i konsekwencji, a także skutki nie zawsze łatwych, ale na czas podjętych decyzji o tym, aby lotnisko w Radomiu miało charakter lotniska wojskowego i cywilnego. Mądre decyzje po latach procentują. Chciałem życzyć wszystkim, a w szczególności mieszkańcom Radomia, szczęśliwego zakończenia odważnego projektu. To lotnisko może służyć miastu i całemu regionowi – mówił prezydent Bronisław Komorowski.


MS/foto. Port Lotniczy Radom

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Najczęściej czytane

Polecamy