Lotnisko powoli startuje

Lotnisko powoli startuje
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Od kilku dni w pobliżu przyszłego Cywilnego Portu Lotniczego trwa wycinka drzew, które mogłyby być zagrożeniem w ruchu lotniczym. Wbrew pozorom nie jest to proces łatwy. Do wycinki przeznaczono ponad 550 topoli, które rosły przy ulicy Lotniczej. Do Świąt Bożego Narodzenie wszystkie drzewa mają być usunięte razem z korzeniami. Dzięki wycince powiększy się obszar przeznaczony do budowy przyszłej infrastruktury lotniczej. Na początku przyszłego roku rusza z kolei renowacja istniejącego już ogrodzenia wokół lotniska oraz budowa zupełnie nowego odcinka, które oddzieli płytę lotniska od pobliskiego lasu.

Cały czas trwa również proces usuwania przeszkód lotniczych. Głównie chodzi o montowanie na wieżach kościelnych specjalnego oświetlenia. „Wcześniej myśleliśmy, że będzie problem z masztem jednej z telefonii komórkowej. Mieliśmy informacje, że maszt może być za wysoki i będzie zagrażał samolotom. W tej chwili po przeprowadzeniu specjalistycznych pomiarów okazało się, że maszt ma odpowiednią wysokość i nie jest przeszkodą w ruchu lotniczym” - tłumaczy rzecznik Portu Lotniczego Radom S.A. - Kajetan Orzeł.

W lutym powinny być gotowe badania środowiskowe, bez których dalsza rozbudowa lotniska nie będzie możliwa. W I kwartale przyszłego roku zostanie opracowania strategia zbycia akcji spółki Portu Lotniczego. „Ten krok pozwoli nam na pozyskanie strategicznego inwestora biznesowego. Odpowiedzialny za proces sprzedaży akcji będzie Pan Prezydent – Andrzej Kosztowniak, którego Rada Miejska kilka miesięcy temu upoważniła do jednoosobowego podejmowania decyzji” - dodaje Kajetan Orzeł.

Oprócz tych działań, cały czas biuro Portu Lotniczego stara się o pozyskanie wszystkich niezbędnych zezwoleń na prowadzenie lotniska. Im więcej uda się ich pozyskać, tym większa będzie wartość całej spółki. Przypomnijmy, pierwsze samoloty mają wylądować na lotnisku w Radomiu we wrześniu 2013 roku.


Mariusz Skopek

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy