Budowa Pałacu Sprawiedliwości coraz bliżej

Budowa Pałacu Sprawiedliwości coraz bliżej
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Sąd Okręgowy wybrał firmę, która będzie pełniła czynności inwestora zastępczego budowy nowej siedziby Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego w Radomiu. W przetargu brało udział 9 przedsiębiorców, ostatecznie wygrał BUD-Invest Sp. z.o.o. z Warszawy. Obiekt będzie usytuowany u zbiegu ulic Warszawskiej oraz Parkowej. Prace budowlane, według założeń, mają potrwać 60 miesięcy, a koszt inwestycji pochłonie niemal 100 mln zł. Pałac został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Wojciecha Gęsiaka, a wizerunek inwestycji ma dopełniać otaczający ją park im. Jacka Malczewskiego. Problem w tym, że jest on zaniedbany.


Dlatego członkowie stowarzyszenia „Radomskie Inwestycje” wystosowali pismo do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina z prośbą o uwzględnienie w planach inwestycyjnych rewitalizacji parku, jako elementu współpracy ministerstwa ze społecznością lokalną Radomia oraz rekompensaty za zajęcie terenów zielonych. Kilka lat temu, gdy pojawiły się pierwsze informacje o planowanej budowie pałacu, mieszkańcy Oboziska oraz osiedla XV-lecia protestowali przeciwko inwestycji z uwagi na ryzyko utraty parku. Aktualny projekt nie uwzględnia wycinki drzew, mimo to niektórzy sceptycznie podchodzą do tych obietnic.


- Rewitalizacja parku powinna być przeprowadzona przez inwestora, właśnie w ramach zadośćuczynienia. Wśród wspomnianych mieszkańców nie ma raczej kogokolwiek, kto nie zgodziłby się z tym pomysłem. Ta część Oboziska - pomijając kwestię dni targowych - jest dość spokojnym miejscem. Mieszkańcy pobliskich zabudowań korzystają z parku w celach wypoczynkowych, mogą się tu zrelaksować. Teraz - z racji tego, że nieopodal będzie stała jakaś zwalista instytucja - stracą to wszystko i nie będzie tam już tak spokojnie. Moim zdaniem budowę pałacu oraz zachowanie miejsca do wypoczynku można ze sobą pogodzić. Z drugiej strony na pewno część osób liczy na to, że ceny mieszkań zrosną dzięki czemu, będzie można podwyższyć czynsz lub sprzedać mieszkanie za większą kwotę. Jak widać, znajdą się i przeciwnicy i zwolennicy inwestycji. Zastanawia mnie tylko kwestia obietnic ze strony wykonawców, twierdzących, że drzewa pozostaną w stanie nienaruszonym. Moim zdaniem siedziba musiałaby być stosunkowo mała skoro ma nie kolidować z parkiem - mówi Adrian, który do niedawna mieszkał na Obozisku, w bezpośrednim sąsiedztwie z parkiem. 

Niestety nie udało nam się dowiedzieć czy drzewa w parku im. J. Malczewskiego - zgodnie z obietnicą - pozostaną nienaruszone - rzecznik Sądu Okręgowego był nieuchwytny.

Anna Prokop/ foto: Michał Sołśnia, wizualizacje Wojciech Gęsiak - Studio Architektoniczne

.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy