Archiwum Państwowe (nowe zdjęcia)

Archiwum Państwowe (nowe zdjęcia)
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Zanim inwestycja ruszyła, działkę zlokalizowaną przy ul. Wernera 7 – na mocy aktu notarialnego – włodarze naszego miasta przekazali pod koniec czerwca skarbowi państwa. Dzięki temu gmina stała się właścicielem zabytkowego budynku Ratusza w Rynku, gdzie do czasu zakończenia prac znajduje się dotychczasowa siedziba archiwum.

Inwestycja ruszyła w wakacje, chociaż akt erekcyjny pod budowę obiektu wmurowano dopiero pod koniec września.

Przetarg na budowę obiektu wygrało przedsiębiorstwo budowlano-montażowe Flisbud Stanisław Flis z Janowa Lubelskiego. Pieniądze na tę inwestycję – 13 mln 700 tys. zł – pochodzą z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Z tej kwoty ponad 9 mln zł pochłonie sama budowa. Za resztę zostanie zakupione niezbędne wyposażenie, ma być przygotowana wstępna koncepcja i projekt, opłacony będzie także wykonawca i inwestor zastępczy.

Budynek przy ul. Wernera 7 już stoi – ma trzy kondygnacje i ponad 2 tys. metrów kw. W stanie surowym jest jego zachodnie skrzydło; znajdują się w nim otwory gotowe do wstawienia okien. Jeszcze nie wiadomo, w jakim kolorze będzie elewacja, choć inwestor w porozumieniu z dyrekcją archiwum prawdopodobnie zdecyduje się na beż albo złamaną biel.

Docelowo w budynku mają się znaleźć pracownie, magazyny, pomieszczenia robocze, biblioteka, sala konferencyjna i wystawiennicza, a także pokoje, w których będzie można przeprowadzać lekcje dla dzieci i młodzieży. Przed budynkiem zostanie ulokowanych ponad 20 miejsc parkingowych, w tym dla osób niepełnosprawnych.

Do końca roku zaplanowano jeszcze częściowe wyposażenie obiektu.

Dzięki budowie nowej siedziby Archiwum Państwowego znacznie polepszą się warunki przechowywania dokumentów – w budynku Ratusza można było zgromadzi góra 4 km akt, podczas gdy tutaj zmieści się ich około 11 km. Po wybudowaniu obiekt powinien służyć co najmniej przez 50 lat.

Wśród zasobów radomskiego archiwum znajdują się dokumenty władz samorządowych i państwowych, m.in. akta miasta z XIX i XX wieku, materiały Gubernatora Dystryktu Radomskiego z lat okupacji hitlerowskiej czy dokumenty komisji powiatowych z wyborów do pierwszej, rosyjskiej Dumy Państwowej. Archiwum dysponuje także jednym z najciekawszych w Polsce zbiorów kartograficznych złożonym z ponad 3700 map i planów, powstałych w XIX i XX wieku.

Od kilkudziesięciu lat archiwum przejmuje spuścizny osób prywatnych związanych z Radomiem i regionem radomskim.

.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy