INTERWENCJE: Urząd dla petenta? Nie w kwestii ksero

INTERWENCJE: Urząd dla petenta? Nie w kwestii ksero
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


W budynkach Starostwa Powiatowego w Radomiu z kserokopiarki skorzystać nie można w Wydziale Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości, który mieści się przy ul. Granicznej. Osoby, które muszą wykonać kopię dokumentów np. projektów, planów działek - a w  wydziale geodezji jest tego sporo - muszą udać się do sąsiednich budynków starostwa mieszczących się przy ul. Domagalskiego.

- To trochę bez sensu. Ostatnio w związku z prowadzoną budową, odwiedzałem ten wydział wiele razy. I zawsze musiałem biegać do budynku po drugiej stronie ulicy, żeby kserować kupę dokumentów i odnosić je z powrotem do wydziału geodezji. A tutaj urzędnicy mają w pokojach kserokopiarki - dlaczego nie kopiują na miejscu dokumentów petenta? Dla kogo są urzędy w tym kraju? Pomijam już fakt, że w starostwie przy ul. Domagalskiego kopiowanie dużych formatów jest bardzo drogie. Ostatnio za jednym zamachem musiałem dać tu na ksero 20 zł - mówi radomianin Marcin (nazwisko znane redakcji).

- W budynku wydziału geodezji nie ma kserokopiarek, ponieważ stworzenie takiego punktu wiąże się z wydatkami, zatrudnieniem nowej osoby, zakupieniem maszyn kopiujących. Ponadto taki punkt nie jest niezbędny – stwierdza Marek Oleszczuk, rzecznik Starostwa Powiatowego w Radomiu.- A w sąsiednich budynkach starostwa przy ul. Domagalskiego można skopiować dokumenty za opłatą 20 groszy za jedną stronę.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Głównego Urzędu Statystycznego przy ul. Planty. Najbliższy punkt ksero znajduje się w sklepie przy ul. Chałubińskiego.

- Często przychodzą do mnie petenci z GUS. Często są to ludzie spoza Radomia. Zdarza się, że moja kserokopiarka ma awarię i wtedy odsyłam tych ludzi na dworzec, gdzie jest najbliższy punkt ksero. Często skarżą się, że w GUS nie ma możliwości kopiowania dokumentów - mówi właścicielka sklepu.

Dlaczego nie ma kserokopiarek w Głównym Urzędzie Statystycznym w Radomiu? Justyna Wrocławska z Urzędu Statystycznego w Warszawie tłumaczy tę sytuację... ustawą.

- Zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1241) oraz Statutem Urzędu Statystycznego w Warszawie, urząd prowadzi wyłącznie działalność statutową, a odpłatne usługi kserograficzne nie wchodzą w jej zakres. W związku z tym w warszawskiej siedzibie urzędu, a także pięciu oddziałach: Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce, usługi te nie są prowadzone – informuje.

RED

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy