INTERWENCJE: Ścieżki rowerowe dla pieszych?

INTERWENCJE: Ścieżki rowerowe dla pieszych?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Mandat dla osoby poruszającej się po ścieżce rowerowej wynosi 50 zł. Jednak mimo kary finansowej mało kto respektuje przepisy. Jak poinformował nas rzecznik Straży Miejskiej w Radomiu Piotr Stępień, zjawisko łamania przepisów wśród pieszych nasila się zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Coraz częściej rowerzyści zgłaszają do strażników takie incydenty, gdy piesi często tarasują trasy dla cyklistów.

- Należy pamiętać, że przebywanie na trasach przeznaczonych dla rowerzystów jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy kobieta z dzieckiem spaceruje po tych ścieżkach, a rowerzysta jeździe ze sporą prędkością - ostrzega Piotr Stępień.

Sebastian Pawłowski z Bractwa Rowerowego tłumaczy, że jeszcze kilka lat trzeba poczekać, żeby kultura rowerowa w naszym mieście w pełni się rozwinęła. - Problem polega też na tym, że projekty tworzenia ścieżek są w naszym mieście nie do końca przemyślane. Np. na osiedlu "Borki" ławki ustawione są przy ścieżce rowerowej, więc osoby chcące z nich skorzystać nie mają innego wyjścia i przechodzą przez ścieżkę. Podobnie dzieje się w przypadku przystankowych wiat, które nie są przyciemnione, a za nimi jest cień, więc osoby chroniące się przed słońcem stają za wiatą na trasie rowerowej. Ścieżki rowerowe są ogólnie wygodniejsze np. dla osób z wózkami i często bezpieczniejsze, bo dalej usytuowane od drogi - tłumaczy Sebastian Pawłowski. 

Dorota Trojanowska/ Fot. M.S.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy